Szanowni Czytelnicy,
przedstawiamy trzydziesty piąty numer Forum Stomatologii Praktycznej, dwumiesięcznika dedykowanego lekarzom stomatologii. W listopadowym wydaniu odpowiemy m.in. na następujące pytania:
Leczenie endodontyczne w takim przypadku wymaga przygotowania odpowiedniego sprzętu, m.in. koferdamu, narzędzi kanałowych ręcznych o długości 21 mm oraz systemu narzędzi maszynowych. Rozpoznanie zębów o niezakończonym rozwoju następuje na podstawie identyfikacji cech takich jak szerokie światło i cienkie ścianki boczne kanałów korzeniowych. Więcej na ten temat pisze dr n. med. Maciej Mikołajczyk.
Przykłady użycia aparatu Inman Aligner w stomatologii minimalnie inwazyjnej podaje dr Tif Qureshi.
Zalety materiału Fill-Up! stosowanego w technice Bulk Fill wymienia dr n. med. Marcin Aluchna.
Most i koronę protetyczną wykonać można z dwóch rodzajów metali: szlachetnych, np. stopu złota oraz nieszlachetnych, np. na osnowie niklu. Wykorzystywane są także materiały ceramiczne. Ceramika cyrkonowa wykorzystywana jest do sporządzania głównie mostów protetycznych. Odpowiedź na pytanie, z jakich materiałów wykonywać korony i mosty protetyczne, w swoim artykule zamieszcza dr n. med. Przemysław Szczyrek.
Implantoprotetyka przydatna jest m.in. w leczeniu bezzębnej żuchwy. W takim przypadku stosuje się dwie metody rehabilitacji: implantoprotetykę z zastosowaniem protezy typu overdenture i zastosowaniem konstrukcji stałej typu most. Szczegóły znajdziecie w artykule dr n. med. Piotra Okońskiego.
Sedacja w stomatologii dziecięcej opisana została przez dr. n. med. Jacka Smerekę. Autor omówił m.in. kwestię karencji żywieniowej, dożylnej drogi podawania leków sprzętu stosowanego w sedacji podtlenkiem azotu.
Lek. stom. Ewa Gawor pisze, na czym polega minimalnie inwazyjna odbudowa startych zębów.
Zapraszamy do lektury!