Dołącz do czytelników
Brak wyników

O czym warto pomyśleć, decydując się na wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej w gabinecie stomatologicznym

artykuły | 17 kwietnia 2018 | NR 35
220

Na co dzień zajmuję się wdrażaniem systemów informatycznych i zapewnieniem ciągłości działania w biznesie w różnych branżach, a równolegle zarządzam placówką medyczną KołoDent w Warszawie.

Dlaczego już teraz warto rozpocząć informatyzację placówki, mimo że przepisy ciągle się zmieniają i data wejścia w życie ustawy jest ciągle zmieniana?

Systemy informatyczne są złożone, szczególnie te, które mają działać 24/7 i być zawsze dostępne – tak jak dotychczasowe dokumenty papierowe. Okazuje się, że przejście w całości na ewidencję elektroniczną wymaga od nas zupełnie innego zorganizowania pracy w gabinecie. Przestajemy używać kart papierowych i cała diagnoza trafia od razu do komputera, wymaga to stanowiska komputerowego tuż przy pacjencie w każdym gabinecie i rejestracji. Nasze procedury medyczne muszą być opisane i unikalne. Posiadane urządzenia do obrazowania także muszą mieć możliwość wymiany danych z komputerem i wymagają powiązania zdjęcia RTG z danymi pacjenta tworzonymi w nowym programie do EDM. Nasze dane przybywają w szybkim tempie. To na nas ciąży obowiązek sporządzania kopii zapasowych (na wypadek awarii komputera) oraz na nas także ciąży obowiązek zabezpieczenia danych przed dostępem osób zewnętrznych (Internet, hakerzy). Wszystko to stawia przed lekarzem wyzwanie, aby zrozumieć inną branżę i móc spać spokojnie.

W sytuacji, kiedy powstaje ustawa i stajemy się za to odpowiedzialni – nie możemy prowadzić placówki na jednym laptopie – tym samym, którego zabieramy do domu po pracy i służy dzieciom do zabawy. Tam są już dane – dane wrażliwe.
Wiele jest firm, które produkują oprogramowanie do p...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy