Szanowni Czytelnicy,
przedstawiamy trzydziesty trzeci numer Forum Stomatologii Praktycznej, dwumiesięcznika dedykowanego lekarzom stomatologii. W lipcowym wydaniu odpowiemy m.in. na następujące pytania:
Rewaskularyzacja opiera się na założeniu, iż do regeneracji tkankowej niezbędne są komórki macierzyste, rusztowanie zewnątrzkomórkowe i czynniki wzrostu. Umożliwia ona prawidłowy rozwój korzeni niedojrzałych zębów stałych z martwą miazgą oraz odtworzenie funkcjonalnej tkanki miazgopodobnej. Więcej na ten temat piszą lek. stom. Bartłomiej Górski i dr n. med. Katarzyna Brus-Sawczuk.
Podchloryn sodu jest istotnym preparatem wykorzystywanym do dezynfekcji kanałów. Jego przedostanie się poza tkanki twarde zęba może wiązać się z poważnymi powikłaniami. Aby ich uniknąć, warto stosować się do kilku zasad, takich jak używanie środków ochronnych i wykonywanie prawidłowego dostępu do kanałów. Wątek rozwija lek. stom. Marta Drabarczyk-Nasińska.
Wkład koronowo – korzeniowy ma bogatą historię. Budowa metalowych wkładów firmy Dentanus, produkowanych od 1932 r. nie zmieniła się do dziś. Obecnie dostępne są wkłady z tworzyw kompozytowych wzmacnianych włóknami szklanymi i kwarcowymi. Wykorzystuje się także wkłady z tlenku cyrkonu. Kryteria klasyfikacji wkładów w swoim artykule podaje dr n. med. Marcin Aluchna.
Bulk – fill to termin stosowany na określenie sytuacji, w której ubytek można wypełnić całkowicie w jednym kroku, bez konieczności aplikacji wielu warstw. Opis przypadku klinicznego zastosowania materiału bulk – fill w rozległej odbudowie metodą bezpośrednią w swoim artykule podaje prof. dr Jürgen Manhart.
Zmiany okołowierzchołkowe powstają poprzez przedostanie się infekcji poza wierzchołek
korzenia zęba do otaczającej go kości. Do najczęstszych widocznych w badaniu radiologicznym zmian w obszarze okołowierzchołkowym należą: ziarniak okołowierzchołkowy, torbiel okołowierzchołkowa i ropień okołowierzchołkowy. Więcej informacji znajdziecie w artykule dr n. med. Ewy Grabowskiej.
Zapraszamy do lektury!