Dołącz do czytelników
Brak wyników

To wiedzieć powinniśmy

22 stycznia 2018

NR 33 (Lipiec 2016)

Jak zadbać o hosting?
Www, domena i poczta internetowa

0 72

Każdy kwant informacji, których miliardy codzienne krążą w Internecie, zapisany jest w języku zrozumiałym przez komputery. Jest zapisany, a więc gdzieś się znajduje. Kiedy wchodzi się na portale, strony instytucji, gabinetów, szpitali, widać szereg wiadomości, zdjęć, map i filmów. Wszystkie te dane są gdzieś zapisane. Bankami tych informacji mogą być zwyczajne komputery z dyskiem twardym, a nawet laptopy. Z reguły jednak są to wysoko wyspecjalizowane serwery z dyskami w macierzach. W ten sposób te same informacje są zapisywane wielokrotnie. W zależności od wrażliwości dane mogą być również zapisywane równolegle w różnych miejscach w kraju czy na świecie. Wówczas powódź czy trzęsienie ziemi nie spowoduje większych problemów z dostępem do nich.

Zasada 1. Kopia bezpieczeństwa mojej strony

Kiedy ma się już zaprojektowaną i wykonaną stronę internetową i włożono dużo pracy w wypełnienie jej treścią, należy bezwzględnie wykonać kopię bezpieczeństwa, czyli zrobić tzw. backup strony. Powinien on zawierać strukturę strony, pliki źródłowe i konfiguracyjne, grafiki, zdjęcia i kompletną bazę danych z całą zawartością. Taka kopia pozwoli w przypadku awarii, włamania czy innych niespodziewanych okoliczności przywrócić stronę internetową do życia.

Zasada 2. Co wybrać – serwer czy już hosting?

Wybierając serwer, czyli potocznie ujmując komputer, na którym będzie fizycznie znajdować się strona internetowa z całą jej zawartością, należy kierować się dokładnie takimi samymi zasadami jak przy wyborze każdego innego usługodawcy, np. dostawcy usług telekomunikacyjnych czy dostawcy energii. Umieszczenie strony na serwerze naszego informatyka nie jest najlepszym rozwiązaniem. Można je porównać do przyłączenia gabinetu lekarskiego do elektrowni wiatrowej znajdującej się na sąsiedniej działce. Gdy braknie wiatru, zabraknie również energii. Warto więc wybrać coś więcej niż tylko miejsce, gdzie umieścimy WWW.

Zasada 3. Profesjonalny usługodawca hostingu

Usługodawcę należy wybierać rozważnie i nie dać si...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy