Dołącz do czytelników
Brak wyników

Opis przypadku pacjentki skierowanej przez ortodontę w celu poprawy estetyki

artykuły | 22 stycznia 2018 | NR 33
0 526

Pacjentka skierowana przez ortodontę na początku 2006 r. z prośbą o stworzenie planu poprawy estetyki wobec braku możliwości leczenia istniejącej wady. Dostarczone badania radiologiczne pozwoliły na uwzględnienie złożoności zagadnienia i wypracowanie planu leczenia. Stan początkowy przedstawia zdj. 1. Obraz badania to zdj. 2A i 2B. W celu określenia realnych możliwości i przedstawienia pacjentce w praktyce postępowania i efektów zaplanowano korektę zębów żuchwy (zdj. 3). Po zakończeniu korekty przeprowadzonej materiałem Enalel Plus HFO efekt został przyjęty przez pacjentkę bez zastrzeżeń. 

POLECAMY

Spowodowało to zwiększenie presji w zakresie czasu realizacji dalszych etapów – korekty zębów szczęki. Sytuacja początkowa wskazywała na znacznie większy stopień trudności i wymagała uwzględnienia zmiany obciążeń (zdj. 5).

Dodatkową komplikacją było niewłaściwie przeprowadzona plastyka wędzidełka (zdj. 6). Po uporaniu się z tym problemem podjęto zabieg bezpośredniej korekty kompozytowej z wykorzystaniem już sprawdzonego materiału.

Po osadzeniu koferdamu, chcąc ograniczyć interwencje, odstąpiono od jakiegokolwiek opracowania, ograniczając się do wytrawienia szkliwa (zdj. 7).

W pierwszej kolejności w oparciu o wax up i indeks silikonowy odbudowano zasięg szkliwa na powierzchniach podniebiennych (zdj. 8). Następnie wymodelowano masy zębinowe, aby na końcu zamknąć całość zewnętrzną warstwą materiału szkliwnego (zdj. 9).

Po zakończeniu polimeryzacji powierzchnie opracowano i wypolerowano (zdj. 10). Kolejny etap stanowiła stabilizacja zwarcia. Wykonane modele ukazują relacje zwarcia centralnego.

Model żuchwy (zdj. 11) i szczęki (zdj. 12) wykorzystano do stworzenia nawoskowania diagnostycznego przed korektą zębów przednich. Zdjęcia 13
i 14 ukazują istniejące relacje zwarciowe. Kolejne modele wykonano po zakończeniu rekonstrukcji materiałem złożonym (zdj. 15A i 15B). Osiągnięcie prawidłowych kontaktów napotykało na poważne problemy, a dodatkowo pacjentka nie wyrażała zgody na włączenie przetrwałego zęba mlecznego 55. Efekt uzyskany przedstawiają zdj. 16 i 17. W praktyce osiągnięto zwiększenie liczby punktów podparcia przy niewielkiej poprawie stabilności kontaktów. 

Podczas wizyty kontrolnej w 2007 r. nie stwierdzono uszkodzeń i zanotowano utr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy