Co warto wiedzieć o alergiach

To wiedzieć powinniśmy

Wbrew pozorom stomatolog ma w gabinecie bardzo często do czynienia z alergiami. Szacuje się, że spośród zdiagnozowanych patologii błony śluzowej niewiadomego pochodzenia około 45% to alergie, a blisko połowa pacjentów jest nadwrażliwa na przynajmniej jeden alergen.

Zzałożenia fizjologia jamy ustnej chroni ją przed reakcjami alergicznymi (ciągły przepływ śliny i bogate unaczynienie błony śluzowej jamy ustnej). Pacjenci z obniżonym wydzielaniem śliny lub gorszym krążeniem częściej narażeni są na reakcje alergiczne. Niestety, nie zawsze manifestują się one w sposób jednoznaczny i łatwy do zdiagnozowania. Różne regiony jamy ustnej mogą stać się miejscem reakcji alergicznej: błona śluzowa jamy ustnej, podśluzowe gruczoły ślinowe, okoliczne węzły chłonne.

POLECAMY

Często lokalnej reakcji w jamie ustnej towarzyszą objawy skórne ze strony przewodu pokarmowego lub dróg oddechowych.

Także samo leczenie stomatologiczne jest źródłem kilkudziesięciu alergenów i samo w sobie może być alergizujące. Leki, środki do higieny jamy ustnej, protezy, metale używane w rekonstrukcjach protetycznych, także złoto czy fluor mogą stać się przyczyną zmian na śluzówce jamy ustnej o charakterze alergicznym. 

Przyczyną tego mogą być też predyspozycje genetyczne, ekspozycja na alergeny (np. w okresie okołoporodowym, poród w czasie pylenia traw, drzew), wpływ czynników środowiskowych (np. wczesne szczepienia profilaktyczne). 

Nie należy zapominać, że również personel gabinetów stomatologicznych cierpi w coraz większym odsetku na alergie kontaktowe (na sam lateks ok. 10%, a na inne alergeny 33% pracowników).

Mechanizmy alergii

Już sam termin „alergia” utworzony z dwóch greckich słów allos (inna) i ergon (reakcja) definiuje zjawisko. Jednak w świetle aktualnych doniesień należałoby zmodyfikować definicję alergii na „zaburzenie mechanizmów kontrolujących normalną reakcję immunologiczną prowadzące do nadmiernej reakcji ze strony organizmu”.

Wyróżnia się cztery mechanizmy reagowania na alergen:

  • typ...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy