Tematem numeru pięćdziesiątego pierwszego wydania Forum Stomatologii Praktycznej jest elektroniczna dokumentacja medyczna. Zachęcamy do zapoznania się z obszernym opracowaniem na ten oraz inne ciekawe tematy.
Tym razem skupiamy się na następujących zagadnieniach:
Elektroniczna dokumentacja medyczna niebawem będzie powszechnie obowiązywać, dlatego warto dobrze przygotować się do jej wprowadzenia. W aktualnym numerze przedstawiamy jej zalety, w tym stał dostęp do kartoteki pacjenta, czy prostą obsługę rozliczeń, porównujemy ją do wersji tradycyjnej i przedstawiamy programy wykorzystywane do jej prowadzenia. Więcej szczegółów znajdą Państwo wewnątrz numeru.
Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Zasady planowania i cementowania licówek ceramicznych”. Należy pamiętać, że uzyskanie przewidywalnego rezultatu leczenia w tym wypadku to jeden z głównych celów leczenia stomatologicznego. Zanim wykonane w laboratorium licówki zostaną zamocowane, wyniki estetyczne i funkcjonalne powinny zostać zweryfikowane. Planowanie oraz cementowanie licówek ceramicznych omawia lek. stom. Adam Romaniuk-Demonchaux.
Omawiamy również kosmetyczną odbudowę estetyczną w przypadku zębów zlanych. Aby uśmiech był prawdziwą ozdobą pacjenta musi ona charakteryzować się proporcjami między samymi zębami i dziąsłami, a całą twarzą. Defekty estetyczne w przednim odcinku uzębienia prowadzą z kolei do utraty poczucia własnej wartości, a nawet problemów psychicznych. W niniejszym wydaniu przedstawiamy przypadek cynodoncji (zęby zlane) siekaczy górnych, 11 i 12 oraz 21 i 22 wraz z diastemą. Kosmetyczna odbudowa estetyczna została przeprowadzona z wykorzystaniem materiału wypełnieniowego w kolorze dziąsła Amaris Gingiva (Voco).
Mikrobiota to od kilku lat bardzo aktualny temat, a poziom wiedzy z nią związanej ciągle rośnie. Nieustannie badane są zależności w relacji drobnoustroje-gospodarz. W niniejszym numerze omawiamy mikrobiotę jamy ustnej, w które relacje te mogą wydawać się o wiele bardziej skomplikowane niż w przypadku pozostałych śluzówek. Polecamy Państwu lekturę niezwykle ciekawego artykułu pt. „Mikrobiota jamy ustnej – walczyć czy współpracować autorstwa lek. stom. Oskara Kaczmarka”.
Odruch wymiotny u dentysty to problem wielu pacjentów. Lekarz powinien być tego świadom, dlatego przedstawiamy czynniki będące jego przyczyną, a także radzimy, co można zrobić, by uniknąć lub zniwelować ten niekomfortowy czynnik podczas wizyt. Odruch wymiotny u dentysty został dokładnie omówiony przez dra n. med. Łukasza Pałkę.
Dr n. med. Marcin Aluchna wraz ze studentką Katarzyną Durką wyjaśniają, jak wykorzystać materiał kompozytowy o konsystencji półpłynnej do korekty kształtu i barwy. Będą mogli zapoznać się Państwo z opisem przypadku 71-letniej pacjentki, która chciała podjąć leczenie w celu poprawy estetyki zębów siecznych przyśrodkowych w szczęce, przy czym zęby przednie były stabilizowane szyną. Dodatkowo korony kliniczne miały liczne wypełnienia z przebarwieniami. Zachęcamy do zapoznania się z opisem tego, jak zastosowano w tym wypadku materiał kompozytowy.