W najnowszym wydaniu czasopisma Forum Stomatologii Praktycznej piszemy o chorobach jamy ustnej, które toczą się z obecnością aft. Choroby te zdarzają się dość często i są one określane także jako aftozy. Nie są one jednak wciąż do końca poznane. Przeczytasz również o jednowizytowym zabiegu pulpotomii zęba mlecznego przy zastosowaniu materiałów na bazie krzemianu wapnia. Mamy również temat dotyczący nowego nanohybrydowego materiału kompozytowego VisCalor® Bulk, który służy do wypełniania w odcinku bocznym. Materiał ten upraszcza i ulepsza procedurę adhezyjnego leczenia odtwórczego w przypadku dużych i wąskich ubytków. Zapraszamy do lektury!
ODPOWIEDZIALNOŚĆ UBEZPIECZYCIELA Z TYTUŁU UBEZPIECZENIA OD ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ LEKARZA STOMATOLOGA
Zawód lekarza stomatologa należy do grupy wysokiego ryzyka. Szczególnie obciążone ryzykiem są świadczenia z dziedziny protetyki i stomatologii estetycznej. Nieustannie wzrasta liczba wykonywanych zabiegów, a co za tym idzie – poważniejszych szkód mogących powstać w procesie leczenia pacjenta i w konsekwencji zwiększa się ilość ewentualnych zagrożeń dla lekarza. Wzrasta również świadomość prawna wśród pacjentów, coraz częściej wstępują oni na drogę sporu sądowego przeciwko podmiotom leczniczym czy też personalnie lekarzom. Istotne jest zatem, by znać i rozumieć zależność między działalnością zawodową a odpowiedzialnością cywilną, która z jednej strony stanowi ochronę interesu majątkowego lekarza, a z drugiej pełni funkcję strażnika praw poszkodowanego pacjenta.
PORÓWNAWCZE LECZENIE WAD ZGRYZU KLASY II Z ZASTOSOWANIEM LECZENIA INVISALIGN
Leczenie wad klasy II u pacjentów rosnących zwłaszcza w okresie skoku wzrostowego było i jest przedmiotem wielu badań. Głównie rozpatrywany jest czynnik wzrostu trzonu żuchwy w zależności od zastosowanego aparatu oraz długość leczenia ortodontycznego. Na przestrzeni lat stosowano różnego typu aparaty czynnościowe, odmiany aktywatorów, często wspomagane wyciągami zewnątrzustnymi typu headgear, twinnblocki, aparaty Herbsta itp. Uzyskiwane efekty są różne i zależą od wielu czynników. W większości przypadków konieczna jest II faza leczenia i zastosowanie aparatu stałego dla zamknięcia zgryzu otwartego w odcinkach bocznych lub do korekty ustawienia pojedynczych zębów.
NIECHIRURGICZNE POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU ZAPALENIA ZATOK SZCZĘKOWYCH
Zapalenie zatok szczękowych pochodzenia endodontycznego jest odpowiedzią zapalną błony śluzowej zatoki szczękowej na czynniki chorobotwórcze pochodzące z zęba. Wczesne wykrycie tej jednostki chorobowej pozwala na wybór podejścia minimalnie inwazyjnego. Polega ono na połączeniu zindywidualizowanego leczenia farmakologicznego zgodnego z symptomatologią i stanem ogólnym pacjenta oraz zastosowania endodontycznych technik uszczelniania kanałów materiałami bioceramicznymi.