Autor: Łukasz Suchodolski

Ukończył studia na Oddziale Stomatologicznym Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W latach 2000–2002 był objęty indywidualnym tokiem studiów z zakresu endodoncji i stomatologii zachowawczej. W latach 2003–2006 był asystentem w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej UM w Łodzi. W 2007 r. obronił pracę doktorską poświęconą badaniom nad nowoczesnymi materiałami używanymi do leczenia endodontycznego. Jego dotychczasowy dorobek stanowi 6 publikacji, 11 doniesień zjazdowych oraz ponad 20 wystąpień na zjazdach Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (PTS) i konferencjach Studenckich Towarzystw Naukowych (STN). Jest czynnym członkiem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego (PTE) oraz Europejskiego Towarzystwa Endodontycznego (ESE). Obecnie pracuje w Prywatnej Praktyce Stomatologicznej w Łodzi (www.dentalia.pl).

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak nie dopuścić do pozostawienia miazgi w kanale

Pozostawienie miazgi w kanale zwykle oznacza kłopoty. W najlepszym wypadku u pacjenta pojawi się samoistny ból, ale to tylko jedna z wielu dolegliwości, które mogą dokuczać pacjentowi w takiej sytuacji. Co zrobić, by temu zapobiec? Dokładnie usunąć miazgę z kanałów.

Czytaj więcej

Instrukcja postępowania, gdy zmiany się nie goją

Najczęstszą przyczyną leczenia kanałowego są zmiany zapalane w obrębie tkanek okołowierzchołkowych. Lekarz decydując się na przeprowadzenie leczenia, liczy, że zmiany te wygoją się i w kontrolnym obrazie radiologicznym wykonanym po kilku miesiącach zobaczy objawy gojenia lub nawet zdrową tkankę kostną w miejscu, w którym poprzednio była zmiana okołowierzchołkowa. Jakie są zatem szanse na wygojenie się zmian wokół wierzchołka? 
 

Czytaj więcej

Metody usuwania wkładów koronowo - korzeniowych – schemat postępowania

W kanale można spotkać trzy rodzaje wkładów. Każdy z nich będzie wymagał nieco innego postępowania. Najczęściej i najłatwiej usuwa się wkłady standardowe.
 

Czytaj więcej

Praktyczne wykorzystanie koferdamu w gabinecie stomatologicznym

Narzędzia kanałowe, takie jak różnego rodzaje pilniki i poszerzacze to nie wszystko. Żeby praca w gabinecie była nie tylko efektywna, ale także łatwa i przyjemna, warto mieć pomocnika w postaci koferdamu. Jest on nieodzowny w praktyce gabinetu.

Czytaj więcej

Ranking narzędzi endodontycznych, czyli co trzeba mieć przy sobie w gabinecie

Pracując narzędziami, czy to ręcznymi, czy maszynowymi należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad. Dzięki temu praca w kanałach będzie przyjemna i efektywna. Poniższy artykuł to swoisty ranking narzędzi endodontycznych.  Tabelaryczne zestawienie porównujące narzędzia wg kilkunastu obiektywnych parametrów wskazanych przez praktyków dostępne dla Prenumeratorów Premium na stronach fsp.dentlamentor.pl
 

Czytaj więcej