Szanowni Czytelnicy!
Przedstawiamy piętnasty numer Forum Stomatologii Praktycznej, dwumiesięcznika dedykowanego lekarzom stomatologii. W lipcowym wydaniu odpowiemy m.in. na następujące pytania:
Hipodoncja to wrodzony brak jednego bądź kilku zębów. Przypadłość ta nie idzie w parze z wszechobecną dzisiaj potrzebą posiadania estetycznego uśmiechu. Lek. med. stom. Tomasz Sypień w swoim artykule opisuje przykład leczenia 37-letniego mężczyzny z izolowanym brakiem zębów.
Mosty kompozytowe o konstrukcjach wzmacnianych włóknami syntetycznymi cieszą się rosnącą popularnością. Włókna kwarcowe, poliaramidowe i polipropylenowe stanowią poważną konkurencję dla niezastąpionych dotychczas włókien szklanych. Jak działa konstrukcja mostu kompozytowego? Na to i wiele innych pytań odpowiada dr n. med. Marcin Aluchna.
Lek. stom. Rafał Luciński w swoim artykule opisuje przypadek wykorzystania materiału Lava Ultimate w leczeniu pacjenta, u którego zastosowano most uzupełniający przy braku centralnych siekaczy dolnych.
Przed materiałami do odbudowy ubytków zębowych stawia się szereg wymagań. Należą do nich m.in. mały skurcz polimeryzacyjny oraz duża adhezja do szkliwa i zębiny. Należy pamiętać, że materiał do wypełnień powinien być odpowiednio dobrany do ubytku. Lek. stom. Elżbieta Grzesiak w swoim artykule dokonuje opisu kompozytów w nowoczesnej stomatologii, z uwzględnieniem ich wad i zalet.
Clear Aligner to system niewidocznych nakładek ortodontycznych. Stanowi on rozwiązanie dla pacjentów, którzy pragną, aby leczenie przebiegało w sposób niewidoczny dla otoczenia. Specyfikę systemu w swoim artykule omawia lek. stom. Elżbieta Grzesiak.
Procedury sanitarne w gabinecie stomatologicznym omawia Krystyna Brońska. W swoim artykule opisuje m.in. dokumentację oceny prawidłowości i skuteczności procedur zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w tym procedur dekontaminacji.
Zgodnie z art. 2 Kodeksu etyki lekarskiej, udzielenie pomocy człowiekowi w sytuacji zagrożenia życia stanowi powołanie każdego lekarza. Do sytuacji tego typu zalicza się m.in. omdlenie, zadławienie, wstrząs anafilaktyczny i zawał. Zarówno lekarz, jak i jego gabinet, powinien być na nie przygotowany. Temat rozwija Beata Zalewska.
Zakażenia w gabinecie stomatologicznym często powodowane są niedostateczną higieną rąk wśród personelu. Celem owej higieny jest zmniejszenie ilości mikroorganizmów bytujących na skórze do bezpiecznego poziomu. Mycie rąk pod bieżącą, letnią wodą, z użyciem płynnego mydła jest najważniejszą czynnością higieniczną. Więcej na ten temat pisze dr n. med. Agnieszka A. Pawlik.
DrEryk to program do kompleksowej obsługi placówek i gabinetów stomatologicznych. Do jego zalet należy m.in. modularna budowa oraz integracja z systemem eWUŚ. Więcej szczegółów podaje mgr inż. Piotr Malisz.
Zapraszamy do lektury!