Dołącz do czytelników
Brak wyników

Przedimplantologiczne leczenie zespołowe pacjentki z problemami periodontologicznymi

artykuły | 7 lipca 2013 | NR 15
0 182

Uśmiech wyraża radość, dobre samopoczucie i jest uznawany za najlepszą formę komunikacji niewerbalnej. W czasie rozmowy strefą, na którą bardzo zwracamy uwagę zaraz po oczach, są zęby. Na atrakcyjność uśmiechu mają wpływ wargi, dziąsła i zęby. Uzyskanie dobrych wyników leczenia i pięknego uśmiechu wymaga współpracy pomiędzy wieloma specjalistami
 

Do gabinetu zgłosiła się pacjentka, która oświadczyła, że chce mieć implanty, takie jak widziała w telewizji, ponieważ nie ma czym gryźć, a najlepiej, żeby stało się to bardzo szybko. Rozemocjonowaną pacjentkę na początek należało przekonać, że przed zrobieniem jej zębów konieczne są badania i zaplanowanie leczenia na co najmniej 2–3 lata.

POLECAMY

Na podstawie badania przedmiotowego i podmiotowego stwierdzono: pacjentka lat 52, braki skrzydłowe po stronie prawej w łuku górnym i dolnym (dotyczące zębów trzonowych), braki pierwszych i drugich zębów trzonowych lewych, przechylenie zębów 28 i 38, istotny brak stref podparcia, aktywna choroba przyzębia, kamień nazębny, rozchwianie zębów I i II stopnia wg Entina, kieszenie dziąsłowe głębokości średniej 2–3 mm, cechy przeciążenia zgryzu – starcie patologiczne zębów, recesje dziąsłowe, ubytki klinowe, impresje na języku. Było oczywiste, że w tym stanie nic nie można wykonać, ponieważ wszystko, co zostanie zrobione, obróci się przeciw lekarzowi. Nastąpi pewnie periimplantitis, bo jeśli przyzębie jest chore, to oczywiste jest, że wystąpi stan zapalny przy implantach, brak miejsca na korony zębów w odcinakach bocznych.

Leczenie wstępne

Bardzo trudno było przekonać pacjentkę, że aby rozpocząć leczenie, trzeba wykonać wiele. czynności. Po namyśle jednak pacjentka podpisała zgodę na leczenie. Zlecono konkretne badania u lekarza internisty – biochemiczne, radiologiczne i co najważniejsze w tym przypadku – badanie ortodontyczne. Lekarz internista wydał oświadczenie, że stan ogólny pacjentki jest dobry i nie ma przeciwwskazań od wprowadzenia implantów. Analiza zdjęcia pantomograficznego wykazała zanik poziomy kości w zakresie zębów, stan po leczeniu kanałowym zębów. Badanie ortodontyczne wykazało szparowatość, wychylenie zębów siecznych górnych oraz dolnych, pogłębiony nagryz poziomy (7 mm) oraz pionowy, wady zębowe (głównie rotacje), przesunięcie linii symetrii w łuku górnym o 3 mm w stronę prawą, profil wypukły wywinięcia wargi dolnej, pogłębienie bruzdy wargowo-bródkowej, zgryz przewieszony na zębie 24, unoszenie się płaszczyzny zgryzowej po stronie lewej w łuku górnym. Pacjentka poddana była początkowo podstawowemu leczeniu periodontologicznemu, tj. fazie higienizacji, korekcji oraz fazie podtrzymującej. Miała przeprowadzony instruktaż higieny i dobrane odpowiednie przybory do higieny jamy ustnej. Wyeliminowano czynniki sprzyjające zapaleniu przyzębia, takie jak nawisy materiału kompozytowego. Wykonany został skaling nad- i poddziąsłowy, polishing oraz root-planing. Oprócz leczenia w gabinecie stomatologicznym pacjentka otrzymała zalecenia kontynuacji prawidłowej higieny w domu za pomocą szczoteczek oraz innych przyborów, np. nici dentystycznych, a także płukania jamy ustnej. Proces full mouth desinfection polega na płukaniu jamy ustnej 0,2-procentowym CLX dwa razy dziennie po 2 minuty przez 2 dni. 

Leczenie ortodontyczne

Po przeprowadzonym wstępnym leczeniu uzyskano możliwość bezpiecznego leczenia ortodontycznego. Pacjentka już wtedy zrozumiała, że aby wprowadzić implanty, musi być spełnionych wiele warunków i przede wszystkim musi zostać uzyskane miejsce na korony wprowadzone do implantów, ponieważ ostatecznie pacjentka nie przyszła po implanty, ale po korony, czyli zęby.

Leczenie ortodontyczne miało na celu zlikwidowanie szpar, korektę nagryzu oraz symetrii łuków, zapewnienie stabilności zgryzu w odcinku przednim oraz stworzenie podstawy do wykonania prac protetycznych. Pacjentka miała zamontowany cienkołukowy niskotarciowy aparat Damon Mx. Łuki początkowe 0,012 okrągłe NiTi. Ze względu na pogłębiony nagryz pionowy i poziomy na okres niwelacji zostały założone elementy rozklinowujące zwarcie z materiału glassjonomerowego. Po okresie dwóch miesięcy łuki zostały wymienione na 0,016 NiTi. Kolejne sekwencje łuków to: 0,017x 0,017 NiTi, 0,016x 0,022 NiTi oraz 0,016x 0,022 SS. Szpary zamykane były za pomocą słabych łańcuszków elastycznych i stabilizowane ligaturą metalową w postaci wiązania ósemkowego. Po okresie … aparat zdemontowano i zgryz zabezpieczono za pomocą retainera oraz szyn retencyjnych grubości 1,5 mm.

Leczenie protetyczne

Po okresie 3 miesięcy pacjentka zgłosiła się na kontynuację leczenia stomatologicznego, czyli uzupełnienia braków zę...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy