Szanowni Czytelnicy!
Przedstawiamy czternasty numer Forum Stomatologii Praktycznej, dwumiesięcznika dedykowanego lekarzom stomatologii. W majowym wydaniu odpowiemy m.in. na następujące pytania:
Problem gerostomatologii nie jest jeszcze zauważany w Polsce w sposób wystarczający. Należy wiedzieć, że stan całej jamy ustnej wpływa na przebieg, a przede wszystkim zaostrzenie wielu poważnych przewlekłych schorzeń. Narząd zębowy zmienia się wraz ze starzeniem się organizmu. Do przekształceń dochodzi m.in. w obrębie szkliwa, zębiny i miazgi zębowej. Więcej na ten temat pisze dr n. med. Agnieszka A. Pawlik.
Wizualizacja przewidywanych efektów leczenia jest bardzo ważnym etapem zabiegu z wykorzystaniem licówek porcelanowych. Dr n. med. Ewa Jaskowska w swoim artykule opisuje przypadek kliniczny 21-letniej dziewczyny, która zgłosiła się do gabinetu w celu poprawienia estetyki uśmiechu. W zabiegu wykorzystano licówki porcelanowe. Jak przebiega proces wizualizacji metodą mock – up? Odpowiedź znajdziecie w najnowszym numerze.
Na trwałe i odpowiednie utrzymanie zamka ortodontycznego ma wpływ budowa jego podstawy, cechy powierzchni zęba raz materiały łączące stosowane do klejenia zamków, a głównie ich właściwości adhezyjne. Najważniejsze cechy materiałów adhezyjnych stosowanych w ortodoncji to wytrzymałość, zachowanie stałej objętości, łatwość użycia i wystarczająca płynność. Porównania materiałów ortodontycznych w swoim artykule dokonuje lek. stom. Elżbieta Grzesiak.
Leczenie endodontyczne polega na całkowitym usunięciu miazgi, opracowaniu mechanicznym i chemicznym kanałów i ich wypełnieniu. W czasie jego trwania może dojść do powikłań, takich jak resztkowe zapalenie miazgi, złamanie korony lub korzenia czy przebarwienie korony. Aby ich uniknąć, warto przestrzegać kilku zasad, np. zapewnij zawsze bezpośredni wgląd do kanału. Więcej informacji znajdziecie w artykule lek. stom. Elżbiety Grzesiak.
Procedury sanitarne w gabinecie stomatologicznym opisuje Krystyna Brońska. Autorka porusza m.in. kwestię dokumentacji wykonywania badań laboratoryjnych oraz prowadzenia analizy lokalnej sytuacji epidemiologicznej w celu optymalizacji profilaktyki i terapii antybiotykowej.
Zapraszamy do lektury!