Autor: Maciej R. Czerniuk

dr hab. n. med.; , M. Sc. Zakład Chirurgii Stomatologicznej, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Zapalenie przyzębia a ryzyko otępienia. Przegląd aktualnych danych dla stomatologa praktyka

Zarówno zapalenie przyzębia, jak i demencja stanowią globalny problem. Wyniki licznych badań wskazują, że osoby z zapaleniem przyzębia charakteryzują się większym ryzykiem wystąpienia demencji (szczególnie związanej z chorobą Alzheimera), natomiast demencja poprzez negatywny wpływ na nawyki żywieniowe i higienę jamy ustnej zwiększa ryzyko zapalenia przyzębia. Leczenie periodontologiczne może się przyczynić do prewencji zaburzeń funkcji poznawczych.

Czytaj więcej

Kawa a najczęstsze choroby jamy ustnej. Przegląd dla stomatologów praktyków

Do najważniejszych czynników ryzyka chorób jamy ustnej należą niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz nieprawidłowe nawyki żywieniowe [3]. Biorąc pod uwagę, że kawa stanowi istotny składnik diety Polaków [6] i bezpośrednio oddziałuje na jamę ustną, istotne jest poznanie jej wpływu na rozwój tak powszechnych chorób jamy ustnej jak choroba przyzębia czy rak jamy ustnej.

Czytaj więcej

Zapalenie przyzębia a ostry zespół wieńcowy, czyli o niebezpiecznym związku, o którym każdy stomatolog wiedzieć powinien

Choroby układu krążenia pochodzenia miażdżycowego (ASCVD) i zapalenie przyzębia stanowią globalny problem zdrowotny. ASCVD są najczęstszą przyczyną zachorowalności i śmiertelności na całym świecie. Wyniki badań wskazują, że chorzy z zapaleniem przyzębia charakteryzują się istotnie zwiększonym ryzykiem wystąpienia ASCVD i gorszym rokowaniem. Jednakże leczenie periodontologiczne przyczynia się do zmniejszenia ryzyka sercowo-naczyniowego u chorych z podwyższonym ryzykiem wystąpienia ASCVD, jak również z już występującym ASCVD.

Czytaj więcej

Antybiotyki w stomatologii – dane epidemiologiczne, działania niepożądane i ich prewencja ze szczególnym uwzględnieniem roli Saccharomyces boulardii

Antybiotyki od lat są nadużywane przez stomatologów. Stosowanie ich w ramach profilaktyki po zabiegach stomatologicznych u osób zdrowych nie przynosi dodatkowych korzyści. W profilaktyce zakażeń w stomatologii podstawowe znaczenie ma właściwa higiena jamy ustnej i zachowanie odpowiednich zasad aseptyki i antyseptyki okołozabiegowej, natomiast w leczeniu zakażeń zębopochodnych – miejscowe leczenie przyczynowe. Stosowanie antybiotyków nie jest substytutem żadnego z tych postępowań.

Czytaj więcej

Antybiotykoterapia w stomatologii praktyczne wskazówki

Infekcje ustno-twarzowe wymagają odpowiedniego leczenia, ponieważ mogą powodować wiele groźnych powikłań. Antybiotyki stanowią jedną z metod prewencji i leczenia infekcji w stomatologii. Jednak ich nieracjonalne stosowanie przyczynia się do globalnego problemu, jakim jest antybiotykooporność bakterii. W celu zwiększenia racjonalnego wykorzystywania antybiotyków w stomatologii eksperci z Grupy Roboczej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (PTS) i Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków (NPOA) przygotowali rekomendacje kliniczne w tym zakresie.

Czytaj więcej