Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wykorzystanie kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej w medycynie estetycznej dla stomatologów
Artykuł sponsorowany

artykuły | 15 stycznia 2018 | NR 25
272

Najczęściej przeprowadzane zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej to właśnie zabiegi dotyczące kwasu hialuronowego oraz toksyny botulinowej, popularnie zwanej botoksem. Zmarszczki, zwiotczenie mięśni oraz skóry twarzy czy utrata objętości występują zarówno na skutek starzenia się  organizmu, jak i nadaktywności mimicznej. Cofnąć lub zatrzymać skutki starzenia się i utraty objętości można za pomocą kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej. Efekty działania obydwu substancji są w pełni odwracalne i utrzymują się przez pewien czas.
 

Zastosowanie produktów kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej ma bardzo duży zasięg. Kwasem hialuronowym można wykonywać zabiegi na zmarszczkach, które mają różną głębokość, a także konturować brodę, policzki czy wypełniać usta lub blizny. Toksyną botulinową można zmniejszać nadaktywność mięśni. Stosowanie toksyny botulinowej może być uzupełnione zastosowaniem kwasu hialuronowego po ok. 3 tygodniach od podania toksyny. Zabiegi z zastosowaniem botoksu i wypełniaczy powinny być wykonywane tylko przez przeszkolonych lekarzy, gdyż to lekarze doskonale znają anatomię człowieka oraz preparaty i wskazania do ich zastosowania.

Przed zabiegiem – plan działania

Przygotowując pacjenta do zabiegu, przeprowadza się z nim dokładny wywiad. Należy pamiętać, aby wykonać dokumentację medyczną, fotograficzną oraz dać pacjentowi do podpisania zgodę na zabieg. Plan działania ustala się z pacjentem.

Przed zabiegiem powinno się:

  • wykonać demakijaż pola zabiegowego,
  • zdezynfekować okolicę zabiegową,
  • zastosować na skórę pacjenta środki miejscowo znieczulające (np. krem do znieczulania Emla). 

Po nałożeniu kremu na pole zabiegowe przykrywa się tę okolicę opatrunkiem okluzyjnym (np. folią spożywczą), aby wzmocnić działanie kremu. Efekt znieczulenia okolicy zabiegowej występuje dopiero 30–60 minut od zastosowania kremu. Po ok. 35 minutach można sprawdzić, czy pacjent został dostatecznie znieczulony. Jeśli znieczulenie jest dostateczne, przystępuje się do zabiegu. Usuwa się folię oraz krem znieczulający z okolicy zabiegowej, a następnie dezynfekuje się pole zabiegowe preparatem do dezynfekcji skóry. 

Rodzaje zabiegów 

Można przystąpić do zabiegu. Różne rodzaje zabiegów, wraz z opisem i wskazówkami, jak je wykonać, przedstawiono poniżej. Przy omawianiu zabiegów z użyciem toksyny botulinowej przedstawiono, jak wykonać zabiegi dotyczące okolic: mięśnia okrężnego oka, tzw. kurzych łapek, gładzizny, czyli „zmarszczki gniewu”, oraz zmarszczek poziomych czoła.

Zabiegi zastosowania kwasu hialuronowego prezentowane poniżej dotyczą zmarszczek nosowo-wargowych. 

Aplikowanie botoksu

Zastosowanie toksyny botulinowej

Opisane zabiegi wykonywane były z użyciem preparatu Azzalure. Preparat ten przygotowuje się w następujący sposób:

  • należy otworzyć ampułkę toksyny botulinowej i rozpuścić ostrożnie w 0,63 soli fizjologicznej; w ten sposób otrzymuje się 125 jednostek toksyny botulinowej,
  • następnie naciąga się toksynę do strzykawki i z tej strzykawki pobiera do strzykawek insulinówek (z wbudowaną na stałe igłą) odpowiednią liczbę jednostek substancji, która będzie potrzebna do danego zabiegu.

Zmarszczki poziome czoła

Powstają one u pacjentów, u których mięsień naczaszny jest nadaktywny. Pacjenci mający bardzo bogatą mimikę mogą mieć głębokie zmarszczki poziome czoła. Jeśli zmarszczki pojawiają się w stanie napięcia mięśni, a w stanie spoczynku są mało widoczne, efekty zabiegu będą bardziej zadowalające. Zmarszczki dynamiczne leczy się łatwiej. 

Podczas wykonywania zabiegu w tej okolicy trzeba uważać na nadmierną korekcję i przedawkowanie jednorazowe substancji, aby nie doszło do ptozy (obniżenia) brwi. Lepszym rozwiązaniem będzie początkowe zastosowanie mniejszej ilości toksyny w tej okolicy i ewentualna korekta zabiegu po 2 tygodniach. 

Zdjęcie 1 przedstawia pacjenta, który został poproszony o czynne napięcie mięśni. Prosi się pacjenta, aby uniósł brwi. Pozwala to ocenić aktywność mięśniową. Zdjęcie 2 przedstawia miejsca iniekcji oznaczone czerwonym kółkiem – te wykonuje się głęboko. Iniekcje oznaczone niebieskim kółkiem wykonuje się płytko. Wkłucie igły następuje prostopadle i głęboko w środkowym obszarze czoła po 5 jednostek Azzalure. W obszarze bocznym czoła podaje się małe ilości toksyny płytko, tzw. na bąbel po 1 jednostce Azzalure. U pacjentów, u których zmarszczki są wyjątkowo głębokie, po 3 tygodniach można zastosować jako zabieg uzupełniający bardzo drobnocząsteczkowy wypełniacz na bazie kwasu hialuronowego.

 

Zdj. 1. Pacjent z aktywną okolicą zabiegową
Zdj. 2. Pacjent z oznaczonymi miejscami wkłucia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gładzizna

Gładzizna, czyli tzw. zmarszczka gniewu, to zmarszczka, która występuje na skutek nadaktywności mięśnia marszczącego brwi, mięśnia podłużnego nosa oraz mięśnia obniżającego brwi. Zmarszczka w tej okolicy może powodować mylną ocenę nastroju, w jakim akurat znajduje się pacjent. Otoczenie może nieprawidłowo odbierać emocje pacjenta, u którego wyraźnie zaznaczona jest zmarszczka gniewu jako „wiecznie złego”. Najlepsze efekty terapeutyczne w tej okolicy można uzyskać, stosując niewielkie ilości toksyny botulinowej w odstępie ok. 3 miesięcy u pacjentów, u których zmarszczka gniewu występuje na skutek dynamicznej mimiki. 

Zdjęcie 3 przedstawia pacjenta, który został poproszony o czynne napięcie mięśni. Poleca się pacjentowi: „Proszę wykonać grymas złoszczenia się lub smutku“. Na zdjęciu 4 widać miejsca iniekcji oznaczone czerwonym kółkiem. Iniekcje wykonuje się głęboko prostopadle. W mięśnie marszczące brwi wykonuje się iniekcje w miejsce największej ich aktywności. Podaje się po 5 jednostek Azallure w każdy punkt. 

W przypadku głębszych zmarszczek jako terapię uzupełniającą można zastosować wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego. Efektem ubocznym zabiegu w tej okolicy może być ptoza brwi (czasem nierównomierna), dlatego należy stosować mniejsze ilości preparatu w odpowiedniej okolicy anatomicznej.

 

Zdj. 3. Pacjent z aktywną okolicą zabieg...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy