Dołącz do czytelników
Brak wyników

Stomatologia.eu

artykuły | 19 stycznia 2018 | NR 31
0 584

W połowie stycznia bieżącego roku dzięki uprzejmości firmy Qadrostom miałem okazję zwiedzać zlokalizowaną na obrzeżach Sztokholmu siedzibę firmy Dentatus (firma Quadrostom jest przedstawicielem marki Dentatus na terenie Polski).

Ta szwedzka marka z 85-letnią tradycją w istotny sposób przyczyniła się do postępu we współczesnej stomatologii. Historia firmy może nieco zaskakiwać. Już w 1932 r. wprowadziła ona na rynek pierwszy standardowy wkład koronowo-korzeniowy. Tradycje w tym zakresie kontynuowane są konsekwentnie, a w ofercie oprócz dostępnych wkładów standardowych metalowych znajdują się wkłady kompozytowe. Wkłady tytanowe wytwarzane są od 1972 r., a innowacyjny (pomimo upływu lat) system Luminex, przeznaczony do odbudowy zębiny korzeniowej przed osadzeniem wkładu ostatecznego, stale cieszy się dużym zainteresowaniem. Firma rozpoznawana jest też jako wytwórca artykulatorów, których produkcję uruchomiono w 1944 r., kiedy na rynek wprowadzony został ARH-articulator. Trudno w kilku słowach opisać pełen zakres produktów, ale należy jeszcze wspomnieć o systemach implantów i całej serii instrumentów wykorzystujących tradycyjny napęd mikromotoru i zamieniający go na ruch posuwisto-zwrotny. To rozwiązanie, znane od lat pod nazwą EVA system, jest również działem Dentatusa. I choć obecnie nazwa wytwarzanych tu instrumentów to Profin, Dentatus pozostaje wyłącznym producentem stosowanych również przez inne marki pilników. 
Firma zajmuje zgrabny trzypiętrowy budynek zlokalizowany w dzielnicy przemysłowej na obrzeżach Sztokholmu. Wewnątrz Mette Palmer, odpowiedzialna za nasz region, przedstawiła mi wszystkich obecnych pracowników biura. 

POLECAMY

Ku mojemu zaskoczeniu było to zaledwie kilka osób pogrążonych we własnych zadaniach. Dalej moim przewodnikiem został dr Jaan Roosaar.

Przez kolejne dwie godziny miałem okazję porozmawiać o kilku interesujących produktach, w szczególności Profin – zarówno w wersji mechanicznego PDX, jak i ręcznego PDH  oraz o licznych dedykowanych im instrumentach. Pilniki i system Per-Io Tor wzbogacone o specjalnie stworzone końcówki do oczyszczania powierzchni implantów stanowią kompleksową ofertę w zakresie opieki periodontologicznej.

Dostępne pilniki znajdują również zastosowanie w opracowaniu zębów filarowych pod uzupełnienia stałe, separacji, strippingu, korekcie nawisów, a specjalnie stworzony instrument wanadowy pozwala na selektywne usuwanie kompozytów z powierzchni szkliwa. Możliwość bezpiecznego usuwania cementów po zdjęciu zamków oraz sprawne przeprowadzenie strippingu z pewnością zainteresuje ortodontów. Omawiając wiele produktów, historie ich powstawania i aktualne modyfikacje, doszliśmy do wkładów koronowo-korzeniowych i tu zaskoczenie. Znane od lat wkłady metalowe, pomimo gwintu na powierzchni zewnętrznej, w założeniu pomysłodawcy mają być wkładami pasywnymi. Gwint ma ułatwić stabilizację wkładu wyłącznie w momencie wiązania cementu. Utrzymanie ma być skutkiem adhezji, a nie mechanicznej retencji. Po kilku godzinach rozmowy w towarzystwie dyrektora Tomasa Skeppmarka zacząłem zwiedzanie części produkcyjnej. Okazało się, że praktycznie cała produkcja odbywa się na najniższej kondygnacji tego samego budynku. 

Dopiero widok sporej hali bez ścianek działowych i korytarzy pokazał faktyczne rozmiary, ale i tak trudno było uwierzyć, że w tym miejscu produkowane są wkłady, instrumenty, implanty i cała reszta. Światowa produkcja Dentatusa w zakresie wkładów koronowo-korzeniowych z trzech różnych stopów to trzy niewielkie sterowane cyfrowo frezarki! Analogicznie wygląda produkcja implantów. Kontrola jakości tych precyzyjnych drobiazgów odbywa się w pełni automatycznie, a dokonuje tego kolejne niewielkie urządzenie dzięki pięciu kamerom wysokiej rozdzielczości, specjalnemu oprogramowaniu i pneumatycznemu „pistoletowi” zdmuchującemu wadliwe elementy. Niestety, nie mogę opisać dźwięku, który towarzyszy wykryciu wady, poniewa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy