Dołącz do czytelników
Brak wyników

Problem z jamą ustną? Przepłucz go!

artykuły | 19 stycznia 2018 | NR 31
0 798

Zdowie jamy ustnej to nie tylko zęby bez próchnicy, to także profilaktyka i skuteczne radzenie sobie z innymi dolegliwościami. Paradontoza, afty, grzybica, nieprzyjemny zapach z ust – we wszystkich tych dolegliwościach możemy pomóc sobie w prosty sposób. Wystarczy dobry płyn do płukania jamy ustnej.

Płyn do płukania jamy ustnej nie jest po prostu kolejnym preparatem do codziennej higieny. Aby jego stosowanie miało sens profilaktyczny, warto wybrać preparat, który skutecznie pomaga w różnych dolegliwościach. – Higiena jamy ustnej to nie tyle zabieg kosmetyczny, a najskuteczniejszy sposób na radzenie sobie z takimi chorobami, jak próchnica czy paradontoza – mówi magister farmacji Marzena Korbecka-Paczkowska. Szczególnie ważne jest zapobieganie paradontozie, bo choroba ta, która atakuje często bez wyraźnych objawów, w rozwiniętej postaci jest nieuleczalna. Za jej przyczynę uznaje się m.in. nieusuwany kamień nazębny, efekt działania bakterii. Jeśli wyeliminujemy bakterie, ryzyko paradontozy znacząco zmaleje. – Walkę z bakteriami powinniśmy prowadzić codziennie poprzez odpowiednią higienę, a więc stosując preparaty do płukania ust o dużej skuteczności antybakteryjnej. Bardzo szerokie spektrum bakteriobójcze ma bezalkoholowy Octenidol – płyn do płukania jamy ustnej na bazie octenidyny – wyjaśnia Marzena Korbecka-Paczkowska. 

POLECAMY

Na bolące gardło

Specjalistyczne płukanki są coraz częściej stosowane w profilaktyce oraz leczeniu infekcji gardła, przede wszystkim w ich początkowym stadium, zanim bakterie lub wirusy zaatakują kolejne odcinki układu oddechowego. Warto wybierać preparaty, które mają nie tylko właściwości bakteriobójcze, ale są także skuteczne w walce z wirusami i grzybami chorobotwórczymi. – Niektóre płyny, jak np. Octenidol, można stosować już u dzieci poniżej 6. roku życia. Jeśli potrafią wypluć preparat, mogą po prostu przepłukiwać jamę ustną. Jeśli nie potrafią – bolesne miejsca możemy posmarować preparatem przeniesionym na patyczku higienicznym – podpowiada farmaceutka.

Na grzybicę i afty

Możliwość stosowania u dzieci ma znaczenie zwłaszcza w przypadku leczenia grzybic i aft. O rozwijającej się grzybicy mogą świadczyć żółtawy nalot na języku, na wewnętrznej stronie policzków lub na podniebieniu, nieprzyjemny zapach z ust i trudności z przełykaniem. Afty to z kolei bolesne owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej. Obie dolegliwości pojawiają się w okresach obniżonej odporności. – W leczeniu grzybicy jamy ustnej i aft duże znaczenie ma dieta i suplementacja witaminowa oraz ograniczenie spożywania cukru. Także grzybobójcze płyny do płukania ust nie powinny zawierać cukru, bo to najlepsza pożywka dla grzybów...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy