Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wykorzystanie czyszcząco-polerującej pasty Cleanic w profesjonalnych zabiegach higienizacji jamy ustnej

artykuły | 16 stycznia 2018 | NR 26
317

Codzienne domowe mycie zębów, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej (dość rzadkie u pacjentów) oraz nitkowanie zębów (jeszcze rzadsze) to podstawowe zabiegi profilaktyczne chorób jamy ustnej. Niestety, większość pacjentów nie ma świadomości, że domowe zabiegi są niewystarczające dla zachowania idealnego zdrowia, nawet jeśli są przeprowadzane perfekcyjnie.

Lekarze stomatolodzy mają świadomość, że higiena jamy ustnej pacjentów przypomina słynny aforyzm Stanisława Lema na temat czytania książek: „Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nic nie pamięta”. Parafrazując, można napisać, że pacjenci nie myją zębów prawidłowo, a jeśli nawet robią to prawidłowo, to ich nie nitkują, a jeśli nawet nitkują – to i tak robią to źle. Z tego względu profesjonalne zabiegi higienizacyjno-profilaktyczne prowadzone w gabinecie stomatologicznym odgrywają dużą rolę w zapobieganiu chorobom jamy ustnej u pacjentów i są absolutnie niezbędnym uzupełnieniem domowych zabiegów higienicznych.

Szerzenie tej świadomości wśród pacjentów jest niezwykle istotne z punktu widzenia każdego lekarza stomatologa. Dzięki temu lekarz, wykazując się dbałością o przyszłe zdrowie zębów swoich pacjentów, zdobywa ich zaufanie. To skutkuje potem długoletnią znajomością z pacjentem i opieką nad stanem uzębienia jego i całej rodziny w gabinecie stomatologicznym. Dokładając wszelkich starań lekarz jest w stanie uzyskać w gabinecie spektakularne efekty zabiegów higienicznych związane z aspektem zdrowotnym oraz estetycznym. Zdrowiu pacjenta najbardziej przysłuży się staranne usunięcie kamienia nazębnego, osadów i płytki nazębnej, a wypolerowanie powierzchni zębów będzie spełniać funkcję zarówno zdrowotną – ten fakt jest bardziej istotny dla lekarzy – jak i estetyczną. Nie da się ukryć, że z kolei ten aspekt jest często głównym (jeśli nie jedynym) motywem zgłoszenia się pacjenta do gabinetu i poddania zabiegom higienizacyjnym.

Nic więc dziwnego, że obok klinicznej skuteczności zabiegów higienizacyjnych (najważniejszej dla lekarzy), na znaczeniu zaczyna zyskiwać również to, w jakim stopniu zabieg jest przyjazny dla pacjenta. Powinien być maksymalnie bezbolesny, krótkotrwały, a wręcz kojarzący się z przyjemnymi odczuciami.

Zabiegi

Skaling ultradźwiękowy nie daje niestety lekarzowi zbyt dużego pola do popisu, przeciwieństwem jest z kolei zabieg usuwania osadów i płytki nazębnej. 

W przypadku dużego nagromadzenia twardych złogów nazębnych najczęściej wykonywanym zabiegiem jest piaskowanie. Często jednak ma się do czynienia z większą ilością płytki nazębnej, a mniejszą przebarwionych osadów – wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiedniej pasty czyszczącej i szczoteczki lub dedykowanego gumowego „kubeczka”.

Znacznym ułatwieniem w przeprowadzeniu takiego zabiegu jest zastosowanie pasty Cleanic (KERR), której głównym składnikiem odpowiedzialnym za efekt oczyszczania zębów jest naturalny minerał perlit. Posiada on niezwykle użyteczną właściwość, którą jest stopniowe wygładzanie cząsteczek materiału w kontakcie z powierzchnią zębów. Według badań przeprowadzonych przez...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy