Dołącz do nas

Praktyczna stomatologia

Autor Brus - Sawczuk Katarzyna

Kompleksowe wykorzystanie mikroskopu w stomatologii

Wymogi właściwego obrazowania pola operacyjnego spowodowały konieczność zastosowania powiększenia wraz ze źródłem światła.

Dzięki pracy w powiększeniu leczenie może być bardziej przewidywalne, można też uniknąć niepotrzebnych powikłań i błędów, a te istniejące próbować naprawić. Widzieć więcej to również wiedzieć więcej. Nie oznacza to każdorazowo skrócenia czasu zabiegu. Obecnie naukowcy i praktycy są zgodni: dobre widzenie szczegółów nie jest możliwe bez powiększenia.

Mikroskop w endodoncji

W endodoncji pacjent ma pełną możliwość ruchu, dlatego początkowo uważano, że mikroskop operacyjny będzie bardzo trudno wykorzystać. Nawet mały ruch głowy pacjenta powoduje utratę ostrości i/lub widoczności operowanego pola. Okazało się jednak, że przy właściwej współpracy z pacjentem i ergonomicznie pracującej asyście można prowadzić leczenie endodontyczne przy użyciu mikroskopu, dzięki czemu jest ono jakościowo znacznie lepsze. Powiększenie pola zabiegowego i trzykrotnie lepsze oświetlenie w stosunku do lamp powszechnie używ...

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie PREMIUM

Pozostało jeszcze 95% treści