Dział: Otwarty dostęp

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Stomatologia minimalnie inwazyjna z systemem Invisalign Go

Leczenie ortodontyczne przezroczystymi nakładkami Invisalign coraz bardziej zyskuje na popularności wśród pacjentów – głównie ze względu na kwestie estetyczne, łatwość w utrzymaniu higieny i duży komfort użytkowania. Z kolei dla lekarzy system Invisalign stanowi cenne narzędzie, które z powodzeniem mogą wykorzystywać w leczeniu dorosłych, dzieci i nastolatków. Staje się on nieodłącznym elementem interdyscyplinarnego podejścia do precyzyjnego planowania leczenia, zminimalizowania preparacji zębów przed leczeniem różnych przypadków wad zgryzu.

Czytaj więcej

W drodze na szczyt z „nawigacją”

W praktyce endodontycznej niestety rutynowe przypadki stanową zazwyczaj wyjątek: stworzenie optymalnego dojścia pod odbudową kompozytową o barwie zęba może się niekiedy okazać dość zwodnicze nawet dla doświadczonych lekarzy. W analizowanym przypadku ekspert w dziedzinie endodoncji, Dr Thomas Rieger, prezentuje, jak cyfrowy system wsparcia endodontycznego istotnie ułatwia nawigację w mrocznych zakamarkach kanału korzeniowego.

Czytaj więcej

"Nekrododoncja" czyli ostatnia szansa na ratowanie najgorzej rokujących zębów. Seria przypadków

Rozwój wiedzy i technologii w endodoncji, a zwłaszcza mikroskopów, tomografii komputerowej oraz materiałów na bazie krzemianów wapnia, sprawił, że możemy przedłużać życie zębów naszym pacjentom w sposób, który przez bardzo wiele lat był niemożliwy do osiągnięcia. W niniejszym artykule zostaną przedstawione przypadki, których pierwotne leczenie było niepoprawne lub niewystarczające, a stan, z którym zgłaszali się pacjenci, wielu lekarzy określiłoby jako wskazanie do ekstrakcji.

Czytaj więcej

Płukanki w aspekcie klinicznym

Płukanki, czyli preparaty do płukania jamy ustnej, są zwykle produktami gotowymi, złożonymi i wieloskładnikowymi. Są bardzo istotną składową domowych zabiegów higienicznych wykonywanych codziennie przez pacjentów.

Czytaj więcej

Zalecenia dotyczące osłony antybiotykowej podczas zabiegów stomatologicznych

W jamie ustnej bytują liczne mikroby tworzące specyficzny ekosystem. Ingerencja w ich skład, wprowadzanie obcych szczepów bakteryjnych może wywoływać miejscowe stany zapalne, a także na skutek bakteriemii rzutować na cały organizm. Szczególnie groźne jest to dla osób o obniżonej odporności. Odpowiednie postępowanie podczas zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologicznym oraz codziennej higieny jamy ustnej może w znacznej mierze ograniczyć ryzyko wystąpienia zakażeń, a co za tym idzie – konieczność stosowania antybiotyków.

Czytaj więcej

Clinical Case Fusion™ Anterior Matrix System

Pacjentka zgłosiła się w celu wymiany nieszczelnych wypełnień i poprawy estetyki uśmiechu w odcinku przednim. Zdecydowano rozpocząć leczenie od wymiany nieszczelnego wypełnienia klasy IV w zębie 12. Założono koferdam i usunięto nieszczelne wypełnienie. Aby idealnie odtworzyć brakujący fragment zęba zastosowano Fusion Anterior matrix System firmy Garrison w postaci profilowanego metalowego paska i dostosowanego klina. Kształtka umożliwiła modelowanie powierzchni stycznej wypełnienia. Następnie wytrawiono powierzchnię szkliwa i zastosowano uniwersalny samotrawiący system łączący OPTIbond XTR Universal. Wypełnienie wykonano z materiału OPTIshade o odcieniu M, który dostosowuje się do koloru zęba. Planowane jest dalsze leczenie w postaci wymiany pozostałych nieszczelnych wypełnień.

Czytaj więcej

Mikroskop na nosie

Praca w powiększeniu staje się standardem postępowania. Zadanie jest realizowane na dwa sposoby: pierwszy to lupy, drugi – mikroskop. Odmienność między lupami a mikroskopem oprócz uzyskiwanych powiększeń to kwestia mobilności. 

Czytaj więcej

Jednowizytowy zabieg pulpotomii zęba mlecznego przy zastosowaniu materiałów na bazie krzemianu wapnia −

TheraCal PT firmy BISCO jest częścią materiałów rodziny Thera, do której należą: Theracal LC, Theracem Ca, Therabase Ca. Jest to biokompatybilny, podwójnie utwardzalny, modyfikowany żywicą materiał na bazie krzemianu wapnia, przeznaczony do stosowania w leczeniu pulpotomii, który coraz częściej zdobywa uznanie wśród pedodontów, ale nie tylko.

Czytaj więcej

Bonding nowości w dziedzinie odbudowy pośredniej

Obserwujemy trwałe odejście od konwencjonalnego spajania na rzecz lutowania adhezyjnego, jako że lekarze stomatolodzy porzucają stosowanie przy ubytkach odlewów na rzecz materiałów estetycznych (zdj. 1). W ślad za tym zmieniają się cementy konwencjonalne (np. fosforan cynku) na rzecz materiałów lutujących na bazie żywicy o podwójnym mechanizmie utwardzania.

Czytaj więcej

Obowiązki gabinetów stomatologicznych jako administratorów danych osobowych

Podmioty prowadzące gabinety lekarskie, w tym również stomatologiczne, najczęściej samodzielnie występują w roli administratorów danych osobowych i chociażby z tego względu są zobowiązane do przestrzegania ustawy w sprawie RODO (Dz. U. z 2018 r., poz. 1000). W związku z koniecznością przestrzegania przepisów wypływających z regulacji o RODO ciąży na nich także szereg innych obowiązków, o czym w poniższym artykule. 

Czytaj więcej

Korzyści kliniczne wynikające ze stosowania produktów stomatologicznych uwalniających wapń

Przypadki kliniczne: lek. stom. Łukasz Balcerzak (#2) oraz Carla Cohn DMD (#1)

Materiały uwalniające wapń w ostatnim czasie podbiły świat stomatologii. Wodorotlenek wapnia ma zdolność podwyższania pH, co powoduje uwalnianie czynników wzrostu, które mogą pomóc w naprawie zębiny, dlatego podkłady z wodorotlenku wapnia od dawna stosowano do przykrycia miazgi. Wprowadzone później krzemiany wapnia są znacznie łatwiejsze w użyciu i nie są tak rozpuszczalne w wodzie jak wodorotlenek wapnia, który jest podatny na wypłukiwanie z upływem czasu. Materiały jednak wciąż ewoluują. Przykładem najnowszych rozwiązań są materiały z rodziny Thera (Bisco).

Czytaj więcej