Chlorek cetylopirydyny (CPC)
Chlorek cetylopirydyny (CPC) to czwartorzędowy związek amoniowy o działaniu odkażającym. Związek ten wykazuje działanie bakteriobójcze wobec bakterii Gram-dodatnich, ale słabsze działanie wobec Gram-ujemnych oraz grzybobójcze (Candida albicans). Jednakże nie działa na wirusy i prątki kwasooporne. O czym jednak zwykle się nie mówi, to o działaniu niepożądanym, jakim jest osłabienie działania roztworów kwasu acetylosalicylowego. Co przy wzroście liczby pacjentów kardiologicznych zażywających ten środek w profilaktyce powinno wzbudzić naszą czujność jako lekarzy. Pierwszymi objawami przedawkowania będą nudności i wymioty. Należy zaznaczyć, że nie zaleca się stosowania chlorku cetylopirydyny w czasie ciąży ani w okresie karmienia piersią. CPC znajduje się nie tylko w płukankach do jamy ustnej, ale również w aerozolach do jamy ustnej oraz pastylkach do ssania. Dwa ostatnie preparaty są stosowane w celu zapobieganiu oraz leczeniu lekkich i średniociężkich stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej i gardła. Przykładami będą dostępne w aptece: Septolete Plus, Orofar Max, Envil Gardło. Jeśli zaś chodzi o przedstawicieli płukanek zawierający ten organiczny związek to będą tu COLGATE Plax (Soft Mint, Cool Mint, Ice, Cold Exposure, Tea & Lemon), PERIO-AID, Halita. Producentem dwóch ostatnich jest DENTAID. PERIO-AID zawiera poza 0,05% CPC, również 0,12% CHX.
Halita to bezalkoholowy płyn do płukania jamy ustnej, którego producent zachwala potwierdzoną skutecznością w zwalczaniu przyczyny halitozy – nieświeżego zapachu z ust. Jest to ciekawy środek dostępny na rynku. Na uwagę zasługuje ze względu na kompozycje substancji aktywnych: 0,05% chlorek cetylopirydyny (CPC), 0,05% dwuglukonian chlorheksydyny, 0,14% mleczan cynku.
COLGATE Plax to seria płukanek. Jednakże nie wszystkie wersje zawierają CPC. Linie, które zawierają CPC, to Soft Mint, Cool Mint, Ice, Cold Exposure, Tea & Lemon. Wszystkie z wymienionych, poza CPC, zostały wzbogacone w 225 ppmF¯ w postaci fluorku sodu.
POLECAMY
NATURA POWER!, czyli powrót ziołolecznictwa
Od starożytności sięgano po produkty roślinne – w postaci naparów i wyciągów (liście, korzenie, nasiona lub soki roślinne). Pierwotnie szukano sposobu na zniwelowanie jednego z objawów stanu zapalnego, bardzo dokuczliwego objawu, a mianowicie bólu. W starożytności stosowano złocień, korzeń mandragory, lulek czarny, opium. Później szukano substancji, które pomogłyby zwalczać nie tylko ból, czyli objaw, ale i przyczynę – stan zapalny.
Jako że historia kołem się toczy, dziś znów przychylniejszym okiem patrzy się na naturalne sposoby leczenia. Poszukuje się dawnej zielarskiej wiedzy. „Żywym” przykładem nowoczesnego stosowania wiedzy o ziołach w praktyce jest preparat alfa-implant.
Seria produktów ALFA firmy Atos (czyżby niedoceniona, bo Polska?) jest niesamowita, gdyż nie zawierają w swym składzie sztucznych barwników (mogących wywoływać przebarwienia) ani sztucznych aromat...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!