Dołącz do czytelników
Brak wyników

Pierwsza pomoc w endodoncji
Wykorzystanie tradycyjnych i nowoczesnych metod leczenia

artykuły | 16 stycznia 2018 | NR 26
294

Każde leczenie stomatologiczne ma swoją przyczynę. Niekiedy jest ona związana ze zmianami próchnicowymi w zębie, czasem ze stanami zapalnymi miazgi zęba, a nierzadko łączy się z urazami zębów powodującymi silne dolegliwości bólowe, którym kres może położyć tylko działanie stomatologa. Pacjenci często szukają pomocy u lekarzy dopiero w sytuacji odczuwania silnego bólu, oczekując leczenia, które przyniesie im natychmiastową ulgę.

Złamanie korony zęba

Złamanie korony zęba jest najczęstszym urazem występującym w zębach stałych. Według różnych źródeł jest to 26–76% wszystkich rodzajów urazów zębów stałych. Zakres uszkodzenia tkanek zęba może znacznie się różnić. Najczęściej dochodzi do złamań w obrębie szkliwa i zębiny, rzadziej – powikłanych obnażeniem miazgi. W takich sytuacjach konieczne jest możliwie szybkie zaopatrzenie odsłoniętych tkanek, w tym również wykonanie zabiegu przykrycia bezpośredniego miazgi. 

Według zaleceń książkowych przykrycie bezpośrednie powinno się wykonywać, jeśli stwierdza się pourazowe obnażenie miazgi o powierzchni nie większej niż 1 mm², a pacjent zgłosił się na wizytę nie później niż 24 h po urazie (im wcześniejsze zgłoszenie, tym lepsze rokowanie). Warto natomiast rozważyć takie procedury, nawet jeśli warunki wyjściowe nie są idealnie zgodne z książkową kwalifikacją do zabiegu. Szerokie światło kanału, doskonałe ukrwienie miazgi i zachodzące w niej procesy budujące tkanki sprzyjają zwalczaniu zakażeń bakteryjnych i gojeniu. W ostateczności można uznać, że procedura pozwoliła na odroczenie leczenia kanałowego do następnej wizyty. Procedura przykrycia bezpośredniego po urazie ma największe szanse powodzenia w przypadku zębów stałych z niezakończonym rozwojem korzenia, dając szansę na utrzymanie żywotności części miazgi w kanałach korzeniowych, która dokończy proces apeksogenezy, formując korzeń zęba o prawidłowej długości z fizjologicznym przewężeniem w okolicy wierzchołkowej. 

Procedura przeprowadzenia zabiegu będzie wyglądać następująco:

  • Należy wykonać znieczulenie nasiękowe lub przewodowe.
  • Trzeba odizolować ząb od dostępu śliny, najlepiej z użyciem koferdamu, jeśli pacjent w młodym wieku go nie akceptuje, to za pomocą wałków ligniny.
  • Miejsce obnażenia należy przemyć roztworem fizjologicznym soli.
  • Po powstaniu skrzepu należy usunąć go jałową watką nasączoną wodą utlenioną i przemyć fizjologicznym roztworem soli.
  • Na widoczne, niekrwawiące obnażenie trzeba zaaplikować przygotowan...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy