Odbudowa okluzji u pacjentki ze startymi powierzchniami zwarciowymi

Z codziennej praktyki

Starcie zębów obserwuje się u pacjentów w różnym wieku, u starszych osób uznając ten proces za efekt zużycia, zaś u młodych próbuje się określić jego przyczynę. Liczne prace poświęcone temu tematowi przedstawiają badania dotyczące kryteriów zaawansowania starcia szkliwa i zębiny. Powszechnie wiadomo, że głównym czynnikiem odpowiedzialnym za przedwczesne ścieranie zębów jest stres wyzwalający zaciskanie i zgrzytanie zębami. Nie znamy roli wszystkich czynników etiologicznych prowadzących do utraty twardych tkanek zębów pochodzenia niepróchnicowego, ale jednym z branych pod uwagę są zaburzenia zwarcia.
 

Opis przypadku

Pacjentka, lat 28, zgłosiła się do lekarza z powodu znacznego starcia zębów trzonowych, które powodowało dolegliwości bólowe na działanie bodźców termicznych oraz kwaśnych pokarmów. Oprócz nadwrażliwości zębów pacjentka podawała w wywiadzie nocne zaciskanie zębów oraz obserwowane ślady (maceracje w linii zgryzowej) na błonie śluzowej policzków, świadczące o nadmiernym napięciu mięśni. Odczuwała także pewien dyskomfort w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych opisywany jako napięcie. Pacjentka była informowana kilka lat wcześniej przez badających ją lekarzy dentystów o znacznym starciu zębów, niewspółmiernym do jej młodego wieku. Jako formę profilaktyki zastosowano u niej szynę relaksacyjną z twardego materiału akrylowego. 

POLECAMY

W badaniu klinicznym jamy ustnej stwierdzono znaczne starcie powierzchni zwarciowych zębów trzonowych oraz przedtrzonowych, szczególnie dolnych. Ślady starcia widoczne były również na guzkach kłów górnych oraz na brzegach siecznych górny...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy