Dołącz do nas

Praktyczna stomatologia

Autor Olczak Katarzyna

Nowoczesne technologie w leczeniu dolegliwości bólowych

Lasery biostymulacyjne

Lasery niskiej mocy, określane również jako lasery biostymulacyjne, są grupą urządzeń, które mają na celu wykorzystanie promienia lasera w celu wywołania pozytywnych zmian w tkankach, nie powodując ich uszkodzenia w jakimkolwiek stopniu. Wykazano, że promień światła o odpowiedniej długości fali wywołuje w tkankach reakcje fotobiochemiczne, które mogą skutkować zmniejszeniem dolegliwości bólowych w naświetlanym miejscu. Wpływ fotochemiczny na syntezę neurotransmiterów sprawia, że lasery takie mogą oddziaływać zarówno na ból wywołany przez podrażnienie zakończeń nerwowych, jak i ból neuropatyczny. Naświetlanie wykazuje również działanie przeciwzapalne, jeśli ognisko zapalenia znajduje się w „zasięgu” działania lasera, i może zmniejszyć dolegliwości bólowe związane ze stanem zapalnym.

Istnieje wiele doniesień na temat skuteczności działania laserów diodowych – zarówno ...

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie PREMIUM

Pozostało jeszcze 90% treści

  • Nazwa – magia w zarządzaniu gabinetem. Osiem wskazówek, jak stworzyć dobrą nazwę

  • Mikroskop endodontyczny - standard czy niepotrzebny wydatek?

Podstawowy

Diagnostyka i leczenie zatok szczękowych w aspekcie leczenia implantologicznego

Zatoki przynosowe w pewnym sensie stanowią przedłużenie jam nosa. Największe objętościowo są zatoki szczękowe znajdujące się po obu stronach nosa
Podstawowy

Uśmiechnięty lekarz – szarlatan czy profesjonalista?

Wiele gabinetów lekarskich, przede wszystkim stomatologicznych, działa w Polsce pod hasłem uśmiechu i przyjaznego nastawienia. Wciąż wielu pacjentów odczytuje to bardziej jako chwyt reklamowy niż szczerą postawę.