Metody z termicznie uplastycznionym obturatorem

Z codziennej praktyki

Prototypem stosowanych obecnie systemów z termicznie uplastycznionym obturatorem była koncepcja wypełnienia kanałów z 1883 r. Wówczas Perry proponował do zamknięcia jamy zęba stożkowe, złote druty pokryte miękką gutaperką [8]. W roku 1978 Ben Johnson zastosował gutaperkę formowaną na pilniku endodontycznym, która była rozgrzewana nad płomieniem palnika gazowego, a następnie wprowadzana do kanału korzeniowego [3].

Technika opracowana przez Johnsona została upowszechniona m.in. w systemie Thermafil (Dentsply Maillefer). Pierwotny system Thermafil był dostępny w postaci ćwieków z nośnikiem wykonanym ze stali nierdzewnej, a później z tytanu, otoczonych warstwą gutaperki w fazie alfa. Następnie powstały obturatory z nośnikiem wytworzonym z tworzywa sztucznego [9]. Należą one do systemu Thermafil Plus, który obecnie ma już dobrze ugruntowane miejsce na rynku stomatologicznym [1, 2]. Obturatory systemu Thermafil Plus mają nośnik o zbieżności ścian (ang. taper) 4% i występują w rozmiarach od 20 do 140. Ćwieki pierwotnego systemu Thermafil z nośnikiem metalowym były produkowane w rozmiarach 20–80 i miały stożkowatość 2% [4, 6, 7].

POLECAMY

Jednym z najnowszych produktów do wypełnień jest z kolei GuttaCore (Dentsply Maillefer), gdzie rdzeń obturatora wytworzony jest z tzw. usieciowanej gutaperki poddanej odpowiedniej obróbce [4].

Ewolucji ulegał również piecyk przeznaczony do ogrzewania i uplastycznienia gutaperki otaczającej rdzeń nośnika. Pierwszy piecyk do Thermafilu nosił nazwę ThermaPrep. Czas rozgrzewania obturatorów Thermafil w piecyku był stosunkowo długi, a obturatory należało umieścić wewnątrz piecyka dopiero po ok. 20 minutach od momentu włączenia, gdy temperatura osiągnęła 120–140°C. Długi czas uplastyczniania gutaperki w cieplarce skłonił producenta do stworzenia nowego piecyka ThermaPrep Plus (Dentsply Maillefer). Bardziej ergonomiczna cieplarka ThermaPrep Plus nie wymaga wstępnego rozgrzewania, a średni czas uplastycznia w niej gutaperki wynosi zaledwie kilkadziesiąt sekund [4]. Szybki czas rozgrzewania obturatorów pozwala przygotować kilka ćwieków w ciągu 1–2 minut. Obecnie dostępna jest kolejna, u...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy