Lasery są grupą urządzeń, które znajdują coraz więcej zastosowań w stomatologii. Każde wskazanie kliniczne do stosowania lasera powinno być jednak starannie przemyślane, jako że zabieg laseroterapii obok rozlicznych zalet niesie też pewne ograniczenia. Znając je i uwzględniając w planie leczenia, będziemy zawsze szczęśliwymi użytkownikami różnego rodzaju laserów, dostosowanych do naszych potrzeb.
Z tego punktu widzenia można stwierdzić, iż najwięcej zastosowań w stomatologii znajduje laser diodowy, określany też jako laser półprzewodnikowy. Emituje on promień koherentnego światła o długości fali 980 nm, o takich właściwościach fizycznych, aby jak najlepiej był pochłaniany przez hemoglobinę i melaninę, a słabiej przez hydroksyapatyt i wodę.
To czyni z niego idealne narzędzie do chirurgii tkanek miękkich i zabiegów dezynfekcji w jamie ustnej pacjenta.
W porównaniu z innymi rodzajami laserów stomatologicznych, przeznaczonymi do cięcia tkanek, lasery diodowe są niezwykle ergonomiczne i ekonomiczne w swojej pracy.
Każdy laser diodowy, bez względu na producenta, ma niewielkie rozmiary i jest bardzo łatwy w stosowaniu.
W przypadku laserów diodowych promień światła jest przewodzony za pomocą światłowodu i aplikowany na tkanki odpowiednio ukształtowanym włóknem szklanym. Powinno mieć ono średnicę ok. 300 µm, aby precyzyjnie ciąć tkankę, oraz być płasko i gładko zakończone. Długość włókna szklanego powinna mieć możliwość regulacji, gdyż samo włókno jest stosunkowo wiotkie, chociaż bardzo odporne na złamania. Wydłużone włókno będzie potrzebne przy zabiegach z zakresu endodoncji lub periodontologii, podczas gdy przy zabiegach chirurgicznych będziemy stosować końcówkę skróconą, która zapewnia większą precyzję op...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!