Choć każda epoka, od starożytności po czasy współczesne, miała charakterystyczne wzorce piękna, pewne cechy twarzy są zawsze i niezmiennie uznawane za szczególnie estetyczne. Do takich cech według zasady Kollmanna należy m.in. harmonijność twarzy, w której odcinki czołowy, nosowy i szczękowy pozostają sobie równe. Zaburzenie tych proporcji, a także profil skośny do tyłu możemy zaobserwować u pacjentów z tyłożuchwiem morfologicznym.
POLECAMY
Retrogenia, jak inaczej nazywamy tę wadę, jest często występującym w polskiej populacji zaburzeniem twarzowo-zgryzowym. U pacjentów, u których się ono pojawia, obserwujemy skrócenie trzonu i gałęzi żuchwy oraz brak wykształcenia guzowatości bródkowej. Śródustnie często obserwujemy wychylenie siekaczy górnych i dolnych związane z cofniętym dolnym łukiem zębowym.
Pacjent z retrogenią w gabinecie
Osoby z tym zaburzeniem zgłaszające się do gabinetów świadczących usługi z zakresu medycyny estetycznej sygnalizują niezadowolenie ze swojego profilu oraz okolicy podbródka. Aby właściwie zakwalifikować takiego pacjenta do zabiegu i przygotować plan pracy, warto przeprowadzić analizę twarzy pod kątem punktów kostnych i prawidłowych cech twarzy fizjonomicznej. Badanie można przeprowadzić na żywo lub korzystając z wykonanych wcześniej zdjęć en face i z obu profili. Warto podczas tej procedury ocenić długość odcinków czołowego, nosowego i szczękowego, a także przyjrzeć się profilowi pod kątem analizy dywergencji.
U osób, u których obserwujemy profil wklęsły, możemy się spodziewać, że odbudowa dolnego odcinka twarzy kwasem...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!