Dołącz do czytelników
Brak wyników

Implantacja i obciążenie natychmiastowe
Postępowanie z pacjentem ze złamaną koroną zęba 22

artykuły | 11 stycznia 2018 | NR 24
0 1058

W codziennej praktyce stomatologicznej lekarz spotyka się także z pacjentami, u których jest zmuszony do usunięcia zębów w odcinku przednim i nierzadko są to przypadki nagłe. Metodą z wyboru powinna być wtedy implantacja natychmiastowa i o ile to możliwe – z natychmiastowym obciążeniem.

W spółczesna stomatologia daje również inne możliwości pomocy pacjentowi. Niemniej jednak implantacja natychmiastowa daje najlepszy efekt estetyczny i najwyższy komfort życia pacjenta. 

POLECAMY

Ten sposób leczenia wymaga spełnienia określonych warunków anatomicznych i odpowiedniego atraumatycznego postępowania chirurgicznego. 

Często można spotkać pacjentów, którym usunięto zęby lub korzenie w sposób szybki i traumatyczny. Niestety, w ten
sposób naraża się pacjenta na kosztowne i czasochłonne zabiegi augmentacyjne. Podczas brutalnej ekstrakcji bardzo często dochodzi do uszkodzenia blaszki przedsionkowej, co może skutkować brakiem możliwości wykonania implantacji natychmiastowej i naraża pacjenta na zabieg lub zabiegi augmentacyjne, a co za tym idzie – na mniej przewidywalny i często gorszy końcowy efekt estetyczny.

Przykładem takiego przypadku, kiedy trzeba było usunąć ząb i natychmiast implantować, może być pacjentka w wieku 32 lat, która zgłosiła się ze złamaną koroną zęba 22. Korona ta odbudowana była na standardowym wkładzie koronowo-orzeniowym, który uległ złamaniu i doprowadził do poprzecznego złamania korzenia zęba.

Ząb 22 został usunięty atraumatycznie przy użyciu urządzenia Piezosurgery firmy Mectron. Końcówka, która kształtem zbliżona jest do periotomu, umożliwia szybkie, łatwe i atraumatyczne usunięcie korzenia. Generalnie wszystkie ekstrakcje, o ile to możliwe, powinny być wykonane za pomocą periotomów lub jeszcze lepiej przy użyciu urządzenia piezoelektrycznego.

Po ekstrakcji zębodół należy oczyścić z resztek ozębnej wiertłem różyczkowym. Następnie można przystąpić do implantacji. Ze względu na rozległy zębodół i w celu poprawienia stabilizacji pierwotnej implant BEGO SEMADOS typu S o średnicy 3,25 mm i długości 15 mm został wprowadzony przy zastosowaniu techniki bone spreading, tzn. zagęszczeniu kości przy użyciu osteotomów. Dzięki temu sposobowi opracowania łoża możliwe było uzyskanie stabilizacji pierwotnej na poziomie 40 Ncm.

W powstałą szczelinę pomiędzy implantem a przedsionkową ścianką zębodołu został delikatnie upchnięty/zaaplikowany materiał kościozastępczy BEGO OSS. Jest to materiał w formie granulek wyprodukowanych z kości wołowej.

Ponieważ możliwe było uzyskanie wystarczającej stabilizacji pierwotnej, na zdjęciu widoczny jest również łącznik tymczasowy, na którym będzie osadzona korona tymczasowa.

Pomimo uzyskania wystarczającej stabilizacji pierwotnej do obciążenia natychmiastowego implantu, koronę tymczasową wykonano w ten sposób, żeby nie dotykała ona do łącznika tymczasowego i była zespolona z korona...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy