Dołącz do czytelników
Brak wyników

Implantacja i obciążenie natychmiastowe
Postępowanie z pacjentem ze złamaną koroną zęba 22

artykuły | 11 stycznia 2018 | NR 24
129

W codziennej praktyce stomatologicznej lekarz spotyka się także z pacjentami, u których jest zmuszony do usunięcia zębów w odcinku przednim i nierzadko są to przypadki nagłe. Metodą z wyboru powinna być wtedy implantacja natychmiastowa i o ile to możliwe – z natychmiastowym obciążeniem.

W spółczesna stomatologia daje również inne możliwości pomocy pacjentowi. Niemniej jednak implantacja natychmiastowa daje najlepszy efekt estetyczny i najwyższy komfort życia pacjenta. 

Ten sposób leczenia wymaga spełnienia określonych warunków anatomicznych i odpowiedniego atraumatycznego postępowania chirurgicznego. 

Często można spotkać pacjentów, którym usunięto zęby lub korzenie w sposób szybki i traumatyczny. Niestety, w ten
sposób naraża się pacjenta na kosztowne i czasochłonne zabiegi augmentacyjne. Podczas brutalnej ekstrakcji bardzo często dochodzi do uszkodzenia blaszki przedsionkowej, co może skutkować brakiem możliwości wykonania implantacji natychmiastowej i naraża pacjenta na zabieg lub zabiegi augmentacyjne, a co za tym idzie – na mniej przewidywalny i często gorszy końcowy efekt estetyczny.

Przykładem takiego przypadku, kiedy trzeba było usunąć ząb i natychmiast implantować, może być pacjentka w wieku 32 lat, która zgłosiła się ze złamaną koroną zęba 22. Korona ta odbudowana była na standardowym wkładzie koronowo-orzeniowym, który uległ złamaniu i doprowadził do poprzecznego złamania korzenia zęba.

Ząb 22 został usunięty atraumatycznie przy użyciu urządzenia Piezosurgery firmy Mectron. Końcówka, która kształtem zbliżona jest do periotomu, umożliwia szybkie, łatwe i atraumatyczne usunięci...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy