Co cukrzyca może w jamie ustnej

Rola stomatologa we wczesnej diagnostyce i leczeniu

Z codziennej praktyki

Z punktu widzenia zdrowia ludzkości i postępu cywilizacji niektóre ze schorzeń, dotykające coraz większą część populacji, zostały uznane za tzw. choroby cywilizacyjne. Pośród nich znalazła się cukrzyca (zwłaszcza typu 2). Należy ona do grupy chorób metabolicznych. Charakteryzuje się hiperglikemią, która jest konsekwencją deficytu wydzielania i/lub działania insuliny. Zjawisko przewlekle trwającej hiperglikemii, charakterystyczne dla cukrzycy, powoduje poważne uszkodzenie wielu narządów: oczu, nerek, włókien nerwowych, serca, naczyń krwionośnych.

Cukrzyca nie pozostaje też bez wpływu i na jamę ustną. Została ona uznana za jeden z głównych czynników ryzyka parodontozy, w sposób negatywny wpływa na implanty zębowe, jest często przyczyną infekcji grzybiczej i innych zmian błony śluzowej jamy ustnej. Coraz większa liczba chorych na cukrzycę sprawia, że prawdopodobieństwo spotkania stomatologa z pacjentem obarczonym zmianami w jej konsekwencji, wzrasta z każdym rokiem.

POLECAMY

Prócz jednak konieczności radzenia sobie ze skutkami ubocznymi cukrzycy w jamie ustnej, warto by stomatolog miał śwadomość, że szereg objawów, równocześnie występujących, może stać się sygnałem do podejrzenia obecności jeszcze nie zdiagnozowanej cukrzycy, której sam pacjent nie jest świadomy. Dane epidemiologiczne wskazują, że cukrzyca jest bardzo późno diagnozowaną chorobą, co ma swoje konsekwencje w zaawansowanych, już nieodwracalnych zmianach patologicznych wielu narządów. Czujność w tym względzie stomatologa może pozwolić na wczesne wykrycie choroby, prawidłowe postępowanie terapeutyczne i uniknięcie lub przesunięcie w czasie spustoszeń wielu ważnych życiowo narządów organizmu chorego.

Relacja przyzębia i cukrzycy

Związek między cukrzycą, a chorobą tkanek przyzębia poruszany jest w literaturze od kilkudziesięciu lat. Aktualnie jednak raczej należałoby mówić o współzależności...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy