Choroby jamy ustnej toczące się z obecnością aft

Z codziennej praktyki

Z chorobami jamy ustnej, które toczą się z obecnością aft, spotykamy się stosunkowo często. Są one określane także jako aftozy. Nie są jednak do końca poznane. Pojawia się nawet przypuszczenie, że aftoza to choroba ogólna, która rozwija się pod różnymi postaciami.

Podstawowym wykwitem choroby jest afta. To nadżerka (wtórnie powstała w miejscu grudki), często pokryta nalotem włóknikowym, która rozwija się na zmienionym zapalnie, lekko obrzękłym podłożu. Afta jest dobrze odgraniczona, owalna lub okrągła. Występuje pojedynczo lub w liczbie kilku. W pierwszym okresie jest bardzo boląca. Gojenie wykwitu trwa kilka dni, odbywa się przez nabłonkowanie (nie zostawia więc blizn). Zdarza się jednak często, że przypadkowe zdarcie z powierzchni afty obumarłego nabłonka odsłania sączącą zmianę, która ulega nadkażeniu. Wówczas proces leczenia się wydłuża. 

POLECAMY

Afty nawracające

Do najpowszechniejszych aft należą afty przewlekle nawracające (zwane też aftami Mikulicza). Afty nawracające nie są chorobą zakaźną. Według niektórych doniesień dotyczą nawet do 50% społeczeństwa. U małych dzieci pojawiają się rzadko. Częściej cierpią na nie kobiety. Przyjmuje się, że w połowie przypadków afty nawracające mogą mieć charakter dziedziczny. Mogą być schorzeniem przejściowym, uporczywie nękać chorego albo pojawiać się co kilka miesięcy. Po 30. roku życia ich rzuty mają charakter mniej agresywny i są rzadsze.

Etiologia

Przyczyn pojawienia się aft jest wiele. Do przyczyn ogólnych zalicza się: zmęczenie, osłabienie fizyczne, stres, niep...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy