Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wszechstronny i niezawodny – wypełnienia i naprawy z użyciem systemu Futurabond U

artykuły | 18 stycznia 2018 | NR 30
0 431

Jedną z najważniejszych kwestii w stomatologii odtwórczej jest wybór materiału, jaki ma zostać użyty do zastąpienia i odbudowy naturalnych struktur zęba. W ostatnich latach obserwuje się znaczący rozwój nie tylko w dziedzinie materiałów odtwórczych, ale też przede wszystkim w odniesieniu do systemów łączących, które w niezawodny sposób łączą wypełnienie z tkankami zęba. Lekarze dentyści potrzebują systemu łączącego, który w naturalny sposób dobrze przylega nie tylko do wszystkich stosowanych materiałów wypełniających i odtwórczych, takich jak materiały kompozytowe, metale, ceramika i tlenek cyrkonu, ale także do tkanek zęba.

W tej dziedzinie dokonał się ogromny postęp i pojawiły się liczne innowacje, które znacząco ułatwiły pracę lekarza praktyka. Rozwój ten jest szczególnie widoczny w odniesieniu do techniki adhezyjnej. Dzięki nowemu uniwersalnemu systemowi łączącemu Futurabond U (VOCO) można uzyskać niezwykle silne połączenie z różnego rodzaju materiałami (metalem, tlenkiem cyrkonu, tlenkiem glinu, włóknem szklanym, ceramiką krzemionkową, materiałami kompozytowymi). Ponadto w przypadku stosowania samowytrawiających systemów łączących, techniki wytrawiania wybiórczego oraz techniki total-etch dochodzi do interakcji pomiędzy systemem łączącym a tkankami szkliwa i zębiny.

POLECAMY

W celu podkreślenia szerokiego spektrum zastosowań systemu Futurabond U opisano poniżej szereg przypadków klinicznych, w których ten produkt przyczynił się do powodzenia leczenia.

Przypadek 1.

Pacjentka, lat 30, cierpiąca z powodu nadwrażliwości pozabiegowej. Problem ten występuje najczęściej w przypadku rozległej preparacji ubytków w odcinku bocznym, co prowadzi do obnażenia licznych kanalików zębinowych. Technika total-etch, w której do wytrawiania stosuje się kwas fosforowy, może być zdecydowanie zbyt agresywna do stosowania w tym wrażliwym odcinku. Z kolei alternatywna metoda wytrawiania wybiórczego z użyciem samotrawiącego systemu łączącego może znacząco ograniczyć nadwrażliwość pozabiegową w przypadku rozległych wypełnień w odcinku bocznym. Kwaśne monomery, stosowane w systemach nowej generacji, są znacznie bardziej łagodne dla zębiny.

Na zdjęciach przedstawiono wypełnienia kwalifikujące się do wymiany oraz opracowane ubytki. Wybiórcze wytrawianie brzegów szkliwnych kwasem fosforowym (Vococid, VOCO) przez 20 s poprawia retencję w obrębie szkliwa, które jest trudne do wytrawienia. Kwas należy starannie usunąć, a ubytek obficie oczyścić aerozolem wodno-powietrznym, ponieważ zarówno kolejny etap zabiegu, jak i zębina wymagają wilgoci. Jest to jedyny sposób, aby zapewnić tworzenie ważnej warstwy hybrydowej i uzyskać dobre warunki dla adhezji pomiędzy systemem łączącym, tkankami twardymi zębów oraz obnażonymi włóknami kolagenowymi. W tym celu należy najpierw przeprowadzić aktywację systemu łączącego w opakowaniu single dose poprzez jego proste ściśnięcie. Następnie wciera się system w powierzchnię zębiny i szkliwa przez 20 s, suszy strumieniem powietrza przez 5 s i polimeryzuje światłem przez 10 s.

Po zakończeniu zakładania wypełnienia (GrandioSO, VOCO) wykończono je przy użyciu specjalnych maszynowych końcówek do wykańczania i polerowania (Dimanto, VOCO). W efekcie uzyskano wysoce estetyczne wypełnienia (zdj. 1–10).

Przypadek 2.

Drugi przypadek kliniczny to przykład sytuacji, w której wskazane było zastosowanie techniki total-etch. 18-letnia pacjentka wymagała odbudowy zębów przednich w obszarze, gdzie znaczna część szkliwa jest poddawana działaniu dużych sił.

Przypadek ten wymagał więc wyjątkowo silnego połączenia pomiędzy materiałem kompozytowym i tkankami twardymi zębów. Dotyczy to wypełnień klasy IV, licówek wykonywanych metodą bezpośrednią, a także np. zamykania diastem. Z tego powodu w tym przypadku metodą z wyboru jest technika total-etch, która została zastosowana u prezentowanej pacjentki. Zukośniono brzegi szkliwa w zębach 11 i 21, tworząc stopień typu chamfer. Następnie naniesiono żel wytrawiający Vococid na czas 20 s w obrębie szkliwa i 10 s w obrębie zębiny. Wytrawioną okolicę dokładnie wypłukano i wysuszono przez czas równy okresowi aplikacji wytrawiacza. Następnie przez 20 s wcierano w powierzchnie zębów system Futurabond U, po czym osuszano go przez 5 s strumieniem powietrza w celu przygotowania p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy