Dołącz do czytelników
Brak wyników

Uniwersalne adhezje
Wybijająca się siła wiązania wymagana do wszystkich wskazań

artykuły | 19 stycznia 2018 | NR 31
0 627

Wielu stomatologów wciąż stosuje zróżnicowane metody, by uzyskać ten sam wynik. Niektórzy ciągle używają kwasu fosforowego, a później substancji klejącej, inni z kolei najpierw korzystają z samowytrawiających primerów oraz substancji klejącej, a jeszcze inni wykorzystują pojedyncze butelki samowytrawiających primerów oraz systemów wiążących. Jedną z negatywnych cech korzystania z samowytrawiających primerów i systemów wiążących w porównaniu z kwasem fosforowym i systemami wiążącymi jest adekwatna, lecz zmniejszona siła wiązania. To właśnie przez to wielu dentystów wciąż stosuje kwas fosforowy przed użyciem jednobutelkowego samowytrawiającego primera i adhezji (dla ulepszonej siły wiązania). 

POLECAMY

Ostatnie stwierdzenie jest prawdziwe, jeśli chodzi o szkliwo, jednak jeśli użyty zostanie 37-procentowy kwas fosforowy na zębinie, poprzedzając samowytrawiający primer i adhezję, będzie można zaobserwować pogorszenie się adhezji i potencjalną wrażliwość. Dzieje się tak, ponieważ kwas fosforowy usuwa więcej minerałów zębiny, które mogą być wypełnione przez samowiążące się monomery. 

Nowa generacja materiałów wiążących, nazywanych uniwersalnymi adhezjami, została stworzona, by dentyści mieli opcję korzystania z całościowego wytrawiania i samowytrawiania bez martwienia się o wrażliwość i zmniejszoną siłą wiązania podczas aplikowania kwasu fosforowego na zębinę. Jeden z takich produktów – Futurabond U (VOCO) oferuję prostotę obsługi z ponadprzeciętną siłę wiązania. Futurabond U różni się od swojego poprzednika Futurabond DC (VOCO) licznymi cechami. Ma wyższą wartość pH niż konwencjonalne systemy samowytrawiające, takie jak Futurabond DC. Ta wyższa wartość pH nie pozwala na przetrawienie już trawionych zębin w metodzie całkowitego wytrawiania. Futurabond U ma nowy surfakant, który ulepsza jego zwilżalność, prowadząc tym samym do napięć niskopowierzchniowych i silniejszego wiązania. Najważniejszą różnicą jest jednak inna chemia monomerowa, nieobecna u jego poprzedników, a tym samym wzmacniająca efekt nowego kwasu. 

Futurabond U nie różni się od swoich poprzedników w jednej z najbardziej użytecznych cech – opakowaniu. Unikalne i innowacyjne foliowe opakowanie Futurabond U w blisterze single dose odróżnia go od innych substancji wiążących obecnych na rynku. Opakowanie foliowe zawiera dwie części, każda ze swoją specjalną zawartością chemiczną. 

Poprzez naciśnięcie na punkt w opakowaniu materiał przenosi się w środku na drugą stronę, pozwalając na natychmiastowe, świeże mieszanie substancji chemicznych znajdujących się wewnątrz. Obecnie w samowytrawiającej się metodzie używana jest mikroszczotka, która penetruje folię i dociera do materiału, a następnie umiejscowiona jest na zębie. Niweluje to jakiekolwiek parowanie materiału, które może nastąpić po zostawieniu butelki otwartej albo po rozprowadzeniu materiału w pojemnikach typu dappen dish. W całościowo wytrawiającej technice 37-procentowy roztwór kwasu fosforowego stosowany jest przez 10 s na zębinę i szkliwo, a następnie spłukiwany, by mógł być aplikowany Futurabond U. Materiał jest szczotkowany przez 20 s, wysuszany powietrzem przez 5 s i utwardzany światłem przez 10 s. W tym momencie ząb jest gotowy, by przyjąć odbudowę.

Przez mała grubość warstwy Futurabond U jest idealny do pośredniej i bezpośredniej odbudowy. Jego skład chemiczny pozwala na używanie go z każdym podwójnie lub samoleczącym się materiałem, eliminując potencjalną niekompatybilność z innymi materiałami, przez co siła wiązania pozostaje wysoka, co jest cechą rzadko spotykaną w innych systemach. Ponadto Futurabond U wiąże się z cyrkonem, metalami, tlenkiem aluminium, ceramikami krzemianowymi bez konieczności korzystania z innych primerów. Jest również wytrzymały w siłach wiązania o ponad 30 MPa ze szkliwem oraz zębiną. 

Opisane poniżej dwa przypadki kliniczne pokazują wykorzystanie Futurabondu do uzyskania ponadprzeciętnych rezultatów. 

Przypadek 1.

Jak wcześniej wspomniano, Futurabo...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy