Dołącz do czytelników
Brak wyników

Testujemy Dentosept Fast
Praktyczne funkcjonalności

artykuły | 18 stycznia 2018 | NR 30
0 658

Nazwa Dentosept towarzyszy nam od wielu lat. Preparat do sporządzania roztworów przeznaczonych do płukania jamy ustnej potwierdził już swoje działanie i doczekał się licznych opracowań naukowych potwierdzających jego skuteczność. Obecnie od listopada dostępny jest produkt będący rozszerzeniem marki DENTOSEPT – Dentosept FAST. Dentosept FAST to nowoczesna forma spray’u o wygodnej aplikacji. Skład preparatu Dentosept FAST obejmuje liczne składniki. Pomijając wodę i środki powierzchniowo czynne (Poloxamer-188, Laureth-9 – polidokanol oraz PEG-35 czyli „Castor Oil” (dla dociekliwych: Oleum Palmae Christi lub po prostu olej rycynowy), w skład wchodzą substancje aromatyzujące i modyfikujące smak. Są one mniej istotne dla działania, ale istotne dla doznań organoleptycznych. Dalej znajdziemy już wyłącznie substancje, których współdziałanie decyduje o skuteczności tego preparatu. 

POLECAMY

Gliceryna, oprócz działania osłonowego i nawilżającego, w połączeniu z surfaktantami jest doskonałym nośnikiem lotnych olejków eterycznych. Dzięki odpowiedniej dawce i częstości aplikacji zawartość glukonianu chlorheksydyny nie budzi zastrzeżeń. Znane właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne stanowią o wysokiej skuteczności rozwijanej za sprawą ustabilizowanego nośnika wydłużającego czas ekspozycji. Zawartość witamin z grupy B (B2, B3) sprzyja regeneracji tkanek miękkich, dodatek cytrynianu cynku – oprócz działania odświeżającego (wiązanie lotnych związków siarki np. Halitosis) – pozwala na wykorzystanie potencjału hamującego rozwój płytki nazębnej. Zawartość wyciągu z szałwii wzbogaca preparat o działanie ściągające. Dzieje się tak w związku z tym, że składniki czynne wyciągu z szałwii wpływają na zmniejszenie przepuszczalności naczyń włosowatych. Dodatkowo, dzięki zawartości olejku eterycznego wyciąg z szałwii wzmacnia działanie przeciwbakteryjne pozostałych składników. Warto także podkreślić, że zawarte w produkcie: olejek z mięty pieprzowej, mentol, eukaliptol i chlorheksydyna posiadają udowodnioną skuteczność zarówno wobec mikrobów Gram dodatnich, jak i Gram ujemnych. 

Olejek z mięty pieprzowej, mentol i eukaliptol – oprócz opisanego powyżej działania przeciwbakteryjnego wykazują również właściwości przeciwzapalne. Uzyskiwane uczucie chłodu zawdzięczamy wpływowi mentolu na receptory zimna. Dodatek ksylitolu zwiększy efekt hamowania próchnicy i tworzenia płytki, blokując metabolizm bakterii (S. mutans). 

Połączenie składników roślinnych z substancjami syntetycznymi skutkuje synergią ich działania w produkcie Dentosept FAST. Dzięki temu połączeniu preparat wykazuje właściwości: przeciwbakteryjne, ściągające, zmniejszające uczucie bólu, regenerujące, osłonowe oraz odświeżające oddech. 

Zwalczanie patologicznej flory znajdują...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy