Dołącz do czytelników
Brak wyników

Przypadek kliniczny stomatologii minimalnie inwazyjnej – wymiana wkładu

artykuły | 19 stycznia 2018 | NR 31
55

Pacjentka zgłosiła się z powodu narastającego i nieakceptowanego już przebarwienia zęba 11. Ząb odbudowany po leczeniu endodontycznym z zastosowaniem wkładu metalowego uległ urazowi, co stało się prawdopodobnie przyczyną utraty szczelności odbudowy. Postępujący przeciek i korodowanie metalowego wkładu spowodowały zmianę zabarwienia będącą przyczynkiem do podjęcia leczenia.
 

Badanie radiologiczne potwierdziło poprawność leczenia endodontycznego i obecność wkładu standardowego. Pierwszym etapem było utrwalenie kształtu funkcjonującej przez kilka lat rekonstrukcji w formie indeksu silikonowego (zdj. 1). 

Intensywne przebarwienie widoczne na wargowej powierzchni 11 w połączeniu z nieprawidłowym kształtem wypełnienia w zębie 21 istotnie wpływały na estetykę uśmiechu pacjentki (zdj. 2).

Uszkodzenie, które spowodowało powstanie przebarwień, obejmowało połączenie rekonstrukcji i tkanek zęba na powierzchni podniebiennej.

Utrata szczelności dotyczyła również wypełnienia w zębie 21, jednak stanowić będzie ona kolejny etap leczenia (zdj. 3).

Po usunięciu materiału złożonego rekonstrukcji uzyskano dostęp do standardowego wkładu koronowo-korzeniowego. Jak widać na zdjęciu, utrata szczelności rekonstrukcji spowodowała korodowanie metalu, a produkty korozji przebarwienie materiału i tkanek zęba (zdj. 4).

Szczegółowa obserwacja wykazała istnienie pustych przestrzeni pomiędzy tkankami zęba i składem koronowo-korzeniowym (zdj. 5).

Przy użyciu ultradźwięków skruszona została struktura cementu, a wkład delikatnie wykręcony z kanału. W przypadku wkładów mosiężnych należy zachować szc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy