Dołącz do nas

Praktyczna stomatologia

Autor Pawlik Agnieszka

Gerostomatologia - nieuchronna kolej rzeczy?

Żyjemy w czasach, kiedy wciąż wzrasta liczba osób starszych, rośnie średnia wieku, wydłuża się czas życia i przybywa pacjentów w podeszłym wieku z naturalnym uzębieniem. Konieczne jest zatem poznanie ich specyficznych problemów stomatologicznych i sposobów ich rozwiązywania

Żyjemy w czasach, kiedy wciąż wzrasta liczba osób starszych, rośnie średnia wieku, wydłuża się czas życia i przybywa pacjentów w podeszłym wieku z naturalnym uzębieniem. Konieczne jest zatem poznanie ich specyficznych problemów stomatologicznych i sposobów ich rozwiązywania. Jest to o tyle ważne, że stan ogólny ich zdrowia wpływa na zdrowie jamy ustnej i vice versa – stan uzębienia i całej jamy ustnej ma wpływ na ogólne zdrowie i przebieg szeregu schorzeń.

Pojawia się także kolejny element – współpraca interdyscyplinarna i pomoc, jaką stomatolodzy mogą ofiarować lekarzom ogólnym, personelowi opiekującemu się osobami w wieku starszym, przewlekle chorym czy leżącym w szpitalach, hospicjach, domach opieki oraz wsparcie ich rodzin.

Sam problem gerostomatologii nie jest jeszcze zauważany w Polsce w sposób wystarczający tak przez samych zainteresowanych (pacjentów), jak i sz...

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie PREMIUM

Pozostało jeszcze 96% treści

Podstawowy

Uśmiechnięty lekarz – szarlatan czy profesjonalista?

Wiele gabinetów lekarskich, przede wszystkim stomatologicznych, działa w Polsce pod hasłem uśmiechu i przyjaznego nastawienia. Wciąż wielu pacjentów odczytuje to bardziej jako chwyt reklamowy niż szczerą postawę.
Podstawowy

Leki znieczulające miejscowo stosowane w stomatologii

Leki znieczulające miejscowo są szeroko stosowane w medycynie i stanowią podstawę działań inwazyjnych. Są też od wielu lat używane w stomatologii.