Nowoczesne materiały stomatologiczne spełniają najwyższe wymagania w dziedzinie estetyki. Obecnie dentyści używają takich materiałów do wypełnień, które pasują do wizualnych właściwości zębów naturalnych i jednocześnie zapewniają wysoki poziom stabilności. Najwyższe wymagania w kwestii właściwości wizualnych stawiają młodzi pacjenci. Często uważają za rzecz oczywistą posiadanie nieskazitelnie białych zębów i pięknego uśmiechu, nawet w miejscach, gdzie światło ultrafioletowe wykorzystywane jest w celu stworzenia efektów specjalnych – w dyskotekach i klubach nocnych. Promienie ultrafioletowe sprawiają, że naturalne zęby wykazują dużą fluorescencję. Biorąc pod uwagę właściwości fluorescencyjne materiałów wypełnieniowych, światło ultrafioletowe stanowi ostateczną próbę jakości.
POLECAMY
Efekt fluorescencji
Promieniowanie UV o falach krótkich (λ < 400 nm) i promieniowanie podczerwone o falach długich (λ > 700 nm) nie są widoczne dla ludzkiego oka. Efekt fluorescencji może pojawić się wtedy, gdy obiekty są poddane działaniu promieniowania UV. Zjawisko fluorescencji jest zdolnością pewnych substancji do absorbowania energii promieniowania krótkofalowego pasma widmowego, przy czym część tej energii jest emitowana w zakresie światła widzialnego.



Naturalny ząb emituje przy świetle UV słabą, białawoniebieską fluorescencję. To również powinno być brane pod uwagę przy wyborze wypełnień. Jeżeli materiały wypełnieniowe nie mają właściwości fluorescencyjnych, nie są widoczne w świetle UV, a odbudowany ząb (zdj. 1) wyróżnia się spośród pozostałych zębów. Spektrum fluorescencji materiału kompozytowego może być fioletowe lub niebieskawozielone. Do-datkowo intensywności fluorescencji materiałów wypełnieniowych i tkanki zęba mogą się różnić (zdj. 3 i 4). Aby zapewnić jak najwyższej jakości rezultat estetyczny, wybra...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!