Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z codziennej praktyki

19 stycznia 2018

NR 31 (Marzec 2016)

Dentosept A Mini

0 903

Przygotowując się do poprzedniego artykułu omawiającego Dentosept Fast, oprócz wyszukiwania publikacji i zbierania opinii, musiałem wypróbować na sobie. I tu, jak to często bywa, przypadek sprawił, że podczas wizyty w gabinecie pacjentka – farmaceutka zwróciła uwagę na stojący na biurku preparat. Podczas rozmowy wskazała na duże zainteresowanie i dobrą opinię dotyczącą „bliźniaczego” preparatu dedykowanego maluchom – Dentosept A Mini. Zatem pora zwrócić uwagę i na ten środek.

Skład Dentoseptu A Mini jest zbliżony do opisywanego w poprzednim numerze Dentoseptu Fast. Preparat dedykowany maluchom pozbawiony jest wyciągu z szałwii. Glukonian chlorheksydyny zastąpiony został „wydajniejszym” i bezpieczniejszym chlorowodorkiem oktenidyny. Składnik ten to środek aktywny powierzchniowo, a – co znacznie ważniejsze i potwierdzone w licznych badaniach – wykazuje silnie działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Poza tym posiada wyższą skuteczność względem chlorheksydyny. Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze wspierane jest przez dodatek cytrynianu cynku. W składzie Dentoseptu A Mini znajdziemy dodatkowo etyloheksyloglicerynę, która to jest powszechnie stosowanym środkiem o właściwościach przeciwbakteryjnych, jednak najczęściej wykorzystywana jest jako humekant w środkach medycznych i kosmetykach. 

POLECAMY

Dobroczynne dodatki

Kolejny dodatek stanowi znany i stosowany od wielu lat Panthenol. To prowitamina B5 sprzyja gojeniu i nawilżaniu. Uwzględnić należy udział w składzie witamin B2 i B3 oraz ich wpływ na potencjał preparatu. W składzie znajduje się również glikol propylenowy, powszechnie stosowany jako emulgator i konserwant w przemyśle spożywczym, który jest całkowicie nietoksyczny, w przeciwieństwie do glikolu etylenowego. W przypadku Dentoseptu A Mini spełnia on funkcję korygującą konsystencję i homogenność roztworu. Pozostałe składniki pozostają identyczne dla obu preparatów. Oszczędzę więc czytelnikom powtórki szczegółowego opisu. 

Smak, forma i aplikacja 

Forma konfekcjonowania Dentoseptu A Mini jest taka sama jak opisywanego poprzednio Dentoseptu Fast. Oczywiście, w preparacie przeznaczonym dla dzieci smak jest inny niż w preparacie Dentosept Fast, lubiany przez dzieci – malinowy. W opinii autora smak jest dość przyjemny, choć delikatna gorycz oktenidyny daje się wyczuć zwłaszcza po pewnym czasie. Uczucie potęgowane jest poprzez wywoływane zdrętwienie – de...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy