Higiena jamy ustnej i profilaktyka skutków ubocznych terapii onkologicznych

u chorych na nowotwory

Temat numeru

Problem utraty włosów w konsekwencji terapii onkologicznej jest powszechnie znany. Nawet pomimo bardzo dużej szansy na odzyskanie włosów w krótszym lub dłuższym czasie po leczeniu nowotworu wzbudza dużo większe emocje (obawy, troski) u pacjentów, niż nieodwracalne skutki uboczne pojawiające się w konsekwencji chemioterapii i/lub radioterapii w jamie ustnej. 

POLECAMY

Przyczyny tego stanu rzeczy upatrywać można w braku świadomości społecznej, że w ogóle można spodziewać się jakichkolwiek objawów ubocznych w obrębie jamy ustnej podczas walki z rakiem, a także w marginalizowaniu problemu przez sam personel medyczny, jak i bagatelizowaniu przez wszystkich znaczenia, w szerokim tego słowa znaczeniu, uzębienia i całej jamy ustnej dla zdrowia ogólnego. 

A problemy w jamie ustnej podczas leczenia onkologicznego są tym bardziej poważne i dokuczliwe, im większe zaniedbania i braki w higienie wykazywał pacjent przed rozpoczęciem walki z nowotworem. Zależą one też od rodzaju chemioterapii i miejsca naświetlania promieniami rentgenowskimi (RTG). Dlatego tak ważne jest, by wszyscy chorzy onkologiczni zostali przygotowani i poinstruowani w gabinecie stomatologicznym, na wypadek pojawienia się skutków ubocznych terapii w jamie ustnej. Sta...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy