Autor: Michał Sobczak

Specjalista stomatologii dziecięcej. W 2007 roku obronił pracę doktorską oraz jest autorem i współautorem wielu publikacji, doniesień zjazdowych na kongresach mających miejsce w kraju i za granicą. Na co dzień prowadzi Prywatną Praktykę Dentystyczną an54 Bednarczyk i Sobczak oraz jest członkiem międzynarodowych towarzystw naukowych, takich jak IAPD (International Association of Pediatric Dentistry) oraz IADT (International Association of Dental Traumatology). Do głównych dziedzin zainteresowania dr n. med. Michała Sobczaka należą: chirurgia stomatologiczna i szczękowo-twarzowa, pedodoncja, implantologia i stomatologia estetyczna.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Postępowanie w hipomineralizacji trzonowcowo-siekaczowej (MIH)

Hipomineralizacja trzonowcowo-siekaczowa (MIH, molar incisor hypomineralization) jest postrzegana jako jeden z ważniejszych problemów współczesnej stomatologii dziecięcej, który stanowi wyzwanie terapeutyczne dla lekarzy i problem stomatologiczny dla dzieci i ich opiekunów.

Czytaj więcej

Postępowanie z chorobą próchnicową u dzieci

Współczesne podejście do leczenia choroby próchnicowej opiera się na opracowaniu strategii postępowania. Powinna ona uwzględniać ocenę indywidualnych czynników ryzyka rozwoju choroby próchnicowej, następnie wdrożenie indywidualnego programu profilaktyki uzupełnionego dopiero na końcu o leczenie odtwórcze.
 

Czytaj więcej

Postępowanie z chorobą próchnicową u dzieci – brak preparacji, szczelne zamknięcie tkanek zęba

Każdy lekarz w swojej pracy codziennie diagnozuje pacjentów. Samo badanie pacjenta za pomocą oczu lekarza w wielu przypadkach nie jest wystarczające i dlatego stosuje się przyrządy, które oparte są na nowoczesnej optyce – mikroskopy. „Więcej widzisz – dokładniej pracujesz” – to hasło jest ważne w pracy lekarza stomatologa. Wiedza, którą dostarcza badanie, wspierana tomografią, rentgenogramami czy kamerami pomaga lepiej, dokładniej i sprawniej badać oraz stawiać trafną diagnozę.
 

Czytaj więcej

Stosowanie materiałów do odbudowy zębów mlecznych i stałych

Skuteczna, jak najszybsza i trwała rekonstrukcja zęba to oczywiste zadanie lekarza w gabinecie stomatologicznym. Jak jednak wybrać najlepszy materiał wśród tak szerokiej oferty rynkowej, by przeciwdziałał wtórnej infekcji oraz mechanicznym urazom leczonego zęba? W artykule zaprezentowano kilka materiałów służących do odbudowy zębów mlecznych i stałych. Który materiał sprawdza się najlepiej w gabinecie, który jest najskuteczniejszy? Autor wskazuje i selekcjonuje, skupiając się tylko na najistotniejszych właściwościach poszczególnych materiałów. Jednym z materiałów polecanym w tego typu zabiegach jest amalgamat.

Czytaj więcej