Dołącz do czytelników
Brak wyników

To wiedzieć powinniśmy

19 kwietnia 2018

NR 36 (Styczeń 2017)

Zalecenia kliniczne dotyczące zamykania ubytków po leczeniu kanałowym

393

Po zakończonym sukcesem leczeniu kanałowym, jeśli nie odbudowuje się zęba na tej samej wizycie, należy założyć pacjentowi opatrunek czasowy gotowy (np. Cavit, Coltosle) lub zarabiany ex tempore. Ważne jest też, aby ząb po leczeniu kanałowym miał odbudowane wszystkie ściany, co znacznie wpłynie na jego czas przetrwania z opatrunkiem w jamie ustnej.

Nie chodzi tylko o samą w sobie odbudowę zęba, ale także o wzmocnienie jego struktury w przypadku założenia opatrunków, które zwiększają swoją objętość (Coltosole). Dzięki temu korona nie zostanie rozsadzona przez rozprężający się i tym samym samouszczelniający się materiał. W sytuacji, kiedy zakłada się opatrunek tymczasowy, można wypełnić nim cały otwór trepanacyjny lub założyć do komory suchą i jałową watkę lub gąbkę i dopełnić materiałem opatrunkowym. Gąbka ma tę przewagę nad watką, że ta druga składa się z włókien i jeśli jakieś będzie miało kontakt ze środowiskiem jamy ustnej (w sytuacji, kiedy jedno z włokiem będzie wystawało z komory, a lekarz nieświadomie założy tam opatrunek), stanie się autostradą dla bakterii bytujących w jamie ustnej. Gąbki produkowane są m.in. przez VOCO i Omnident w kilku rozmiarach i stanowią świetną alternatywę dla będących nie do końca dobrym rozwiązaniem kulek z waty.

POLECAMY

Bez względu na to, co założy się do otworu trepanacyjnego, należy poinformować pacjenta, że odbudowę zęba – czy to zachowawczą, czy protetyczną – należy rozpocząć jak najszybciej, czyli w przeciągu 7–10 dni. To graniczna wartość, ponieważ w tym czasie dochodzi do rozszczelnienia się opatrunku i rozpoczyna się reinfekcja kanałów korzeniowych.
Można zachować spokój, jeśli ma się możliwość zapisania pacjenta na kontynuację leczenia w takim czasie. Niebezpiecznie robi się, gdy nie ma terminu albo pacjent za kilka dni wyjeżdża na 3 tygodnie, albo co gorsza – przyjechał na 3 tygodnie i następną wizytę będzie mógł złożyć za pół roku. Może nie leczyć? Kuszące, ale ekonomicznie nieuzasadnione. Zatem leczyć i co dalej? Trzeba zabezpieczyć ząb, tak aby nic się nie dostało do kanałów. Jak to zrobić?

Do wyboru jest kilka opcji. Pierwsza z nich to hermetyczne zamknięcie ujść kanałowych. Można do tego celu użyć kompozytu lub cementu fosforanowego albo karboksylowego. Należy pamiętać, że zębina w komorze i ujściach kanałowych była brutalnie potraktowana płynami i jej struktura nie umożliwi uzyskania szczytowej adhezji. Dlatego przed założeniem na ujścia kanałowe czegokolwiek należy tę okolicę odpowiednio przygotować. Będzie to polegać na mechanicznym usunięciu powierzchownej warstwy zębiny za pomocą wiertła lub piaskarki abrazyjnej. Dzięki temu odsłoni się zębinę o prawidłowej strukturze, która umożliwi uzyskanie wysokiej szczelności tak założonego opatrunku. 

W przypadku kompozytów wymagających trawienia (ang. total etch) należy wytrawić przez 15 sekund kwasem ortofosforowym zębinę na obszarze, który będzie się pokrywać kompozytem. Następnie dokładnie wypłukać, wysuszyć, nanieść system wiążący, rozdmuchać go i spolimeryzować. Kolejnym krokiem będzie nałożeniu kompozytu typu flow i spolimeryzowanie go. W przypadku pracy systemami samotrawiącymi (ang. self etch) zębiny oczywiście nie trawi się, nanosi system łączący i po jego spolimeryzowaniu płynny kompozyt. 

Jeśli planuje się założyć cement na ujście, są dwie możliwości. Zarabia się wybrany materiał do konsystencji gęstej śmietany i zakłada na ujścia za pomocą zgłębnika lub małego upychadła kulkowego. Druga opcja to większa porcja cementu założona do całej komory za pomocą dużego upychadła. W tym wypadku należy odświeżyć większą powierzchnię zębiny, a cement powinien być zarobiony do konsystencji gęstej matowej pasty. Połyskujący cement będzie kleił się do narzędzia, przez co może odklejać się od ścian komory, co sprawi, że założony opatrunek nie będzie szczelny, dlatego należy mieszać go, aż będzie matowy.

Na tak zabezpieczone ujście kanałowe zakłada się opatrunek tymczasowy i umawia pacjenta na wizytę w przeciągu 2–3 tygodni. Po tym czasie opatrunek będzie wypłukiwał się na tyle mocno, że pacjent będzie to wyczuwał językiem, a ponadto będzie tak nieszczelny, że jedyną barierą dla bakterii będzie cement lub kompozyt założony poniżej. W przypadku, kiedy umówi się pacjenta na kolejną wizytę za miesiąc lub później, dobrze jest założyć cement szkło-jonomerowy. Należy wtedy odświeżyć resztę powierzchni zębiny w otworze trepanacyjnym, nanieść na jej powierzchnię kondycjoner lub w razie jego braku – kwas cytrynowy, którego używano do płukania kanałów, spłukać i założyć cement szkło-jonomerowy i – zanim zwiąże – usunąć jego nadmiary. Warto pamiętać, że szkło-jonomerów nie kondensuje się mokrą kulką z waty.

To wygodne dla lekarzy rozwiązanie sprawia, że materiał po związaniu nie osiągnie nigdy w pełni swoich właściwości mechanicznych. Należy pamiętać również o tym, żeby bezpośrednio po założeniu cementu sz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy