Dołącz do czytelników
Brak wyników

To wiedzieć powinniśmy

18 stycznia 2018

NR 30 (Styczeń 2016)

Wykorzystanie probiotyków w leczeniu chorób przyzębia

0 79

Historia probiotyków sięga XIX w. Wtedy bowiem ukraiński biolog i immunolog, zdobywca Nagrody Nobla, Elie Metchnikoff wysnuł teorię, że pałeczki kwasu mlekowego poprzez hamujący wpływ na przebieg procesów gnilnych w przewodzie pokarmowym mogą przedłużyć życie. Samego jednak terminu „probiotyk”, wywodzącego się z języka greckiego pro bios („dla zdrowia”), zaczęto popularnie używać dopiero w drugiej połowie XX w.
 

Aktualnie probiotykami określa się preparaty lub produkty, które w swoim składzie zawierają wystarczającą liczbę żywych i dobrze zdefiniowanych mikroorganizmów, wysoce antagonistycznych w stosunku do mikroorganizmów chorobotwórczych, a które mają zdolność kolonizacji w przewodzie pokarmowym i zmieniając układ jego mikroflory, wpływają korzystnie na zdrowie gospodarza. 

Pierwszym gatunkiem, z którego wyizolowano szczep probiotyczny, był Lactobacillus acidophilus. Aktualnie udokumentowane właściwości probiotyczne posiada także kilka szczepów z rodzaju Bifidobacterium. Zanim jednak dany szczep zostanie uznany za korzystny dla zdrowia człowieka, koniecznych jest szereg czasochłonnych i kosztownych badań, na które mogą pozwolić sobie dzisiaj tylko nowoczesne laboratoria dysponujące wystarczającymi środkami finansowymi. Właścicielami takich szczepów zazwyczaj są potężne, światowe koncerny, dla przykładu Danone (Lactobacillus casei DN-114 001, Bifidobacterium animalis DN-173 010) czy Nestlé (Lactobacillus johsonii La1).

Dzisiejsza wiedza pozwala widzieć w tych drobnoustrojach (w probiotykach) skuteczną i alternatywną drogę, która w sposób ekonomiczny i zgodny z naturą pozwala także walczyć z chorobami przyzębia. Zmiany w codziennej diecie, uwzględniające obecność pokarmów zawierających probiotyki, mogą zatrzymać, a nawet skutecznie opóźnić proces patogenezy w przyzębiu i promując zdrowy styl życia, walczyć z jego infekcjami. 

Nowe trendy leczenia chorego przyzębia proponują z użyciem probiotyków poprawić ekologię niszy (tu: kieszonek dziąsłowych), tak aby obecną w nich patologiczną płytkę nazębną zastąpić komensalnym biofilmem. Warto jednak mieć również świadomość, że probiotyki korzystnie wpływają też na eliminację halitozy, proces próchnicy czy grzybicę. 

Ekosystem jamy ustnej 

Mikroflora jamy ustnej zachowuje się stabilnie w swoim środowisku tak długo, dopóki jakiś czynnik z zewnątrz jej nie zmieni. Owocem tej stabilności są pozytywne zjawiska dla organizmu: niekorzystne warunki dla rozmnażania się szczepów bakterii z zewnątrz, często o charakterze patologicznym, stymulacja prawidłowego rozwoju syst...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy