Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z codziennej praktyki

20 kwietnia 2018

NR 37 (Marzec 2017)

Licówki kompozytowe
Opis przypadku klinicznego

271

Pacjentka zgłosiła się niezadowolona z efektu ponaddziesięcioletnich rekonstrukcji kompozytowych wykonanych w innym gabinecie. Dokładnie zebrany wywiad pozwolił ocenić wiek rekonstrukcji na 15 lat (zdj. 1). Żywotność miazgi obu zębów uszkodzonych, gdy pacjentka miała 13 lat, nadal została zachowana, co potwierdziła reakcja na bodźce termiczne. Badanie kliniczne wykazało zgodność kolorystyczną, niewielkie zmatowienie powierzchni rekonstrukcji i niewielkie diastemy pomiędzy siekaczami przyśrodkowymi i bocznymi (zdj. 2). Na powierzchni podniebiennej zauważalna była przebarwiona nieszczelność połączenia materiału rekonstrukcji z naturalnym szkliwem (zdj. 3). W ocenie autora stomatologowi, który wykonał pracę 15 lat wcześniej, należny jest szacunek za uzyskaną skuteczność i efekt estetyczny. 

Po skrupulatnej analizie stanu faktycznego i oczekiwań pacjentki ustalono korektę kształtu powierzchni wargowych z domknięciem przestrzeni dystalnych obu siekaczy przyśrodkowych. Niepokojące przebarwienie na powierzchni podniebiennej w praktyce wymagało jedynie niewielkiej korekty.

Do usunięcia części materiału kompozytowego z powierzchni wargowej wykorzystano końcówkę Profin® z pilniczkiem wolframowym, którego twardość pozwala na selektywne opracowanie kompozytu, ale nie stanowi zagrożenia dla naturalnego szkliwa (zdj. 4). Po zmniejszeniu grubości warstwy materiału rekonstrukcji uwidoczniła się nadmierna przezierność materiału kompozytowego (zdj. 5). Pozwoliło to lepiej zrozumieć intencje lekarza wykonującego tę pracę dostępnymi onegdaj materiałami.

Po wytrawieniu i aplikacji systemu łączącego zawierającego w składzie silan zastosowano cienką warstwą materiał zębinowy, którego zadaniem było zablokowanie szarawej transparencji i wyrównanie koloru powierzchni wargowej (zdj. 6). Materiałem tym nadbudowano nieco dystalne wypukłości koro...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy