Koferdam

Trudne sytuacje

Z codziennej praktyki

Leczenie w koferdamie jest podstawowym zabezpieczeniem zęba leczonego kanałowo. Pozwala nie tyle na osiągnięcie lepszego wyniku leczenia kanałowego, ile na niepogorszenie sytuacji wyjściowej, a tym samym rokowania. W poprzednim numerze opisane zostały przypadki, w których założenie koferdamu nie stanowiło problemu. Jednak takie sytuacje nie zawsze się zdarzają i jak to w życiu, trzeba być przygotowanym na wszystko.

Ząb, któremu brakuje jednej lub więcej ścian, powinien mieć te ściany odbudowane, chociażby tymczasowo, na potrzeby leczenia kanałowego. Odbudowę taką wykonuje się z kompozytu w kształtce lub z wolnej ręki. Istotne jest, aby była ona możliwie jak najbardziej szczelna i nie miała nawisów, które utrudnią oczyszczanie zęba przez pacjenta.

POLECAMY

W przypadku ubytków II klasy według Blacka najprościej jest takie brakujące ściany odbudować za pomocą kształtki i kompozytu. Jeśli nie ma się możliwości odbudowy takiego zęba z użyciem kształtki, należy brakujące ściany odbudować z wolnej ręki, a w ostateczności – jeśli odbudowa nie jest w stanie utrzymać się po obciążeniu klamrą od koferdamu – zabezpieczyć ząb uszczelniaczem do koferdamu i przeprowadzić leczenie bez użycia klamry i gumy.

W przypadku, gdy odbudowane są ściany styczne, ważne jest, by po...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy