Dołącz do czytelników
Brak wyników

Bezpośrednia odbudowa ubytku klasy II za pomocą nowego samopoziomującego materiału kompozytowego typu bulk fill o niskim skurczu polimeryzacyjnym
Materiał odtwórczy x-tra base typu bulk fill

artykuły | 16 stycznia 2018 | NR 26
281

Artykuł sponsorowany

Lista zabiegów – klasyfikacja 
(fr. Fédération Dentaire Internationale – FDI)

 • Ząb 15, powierzchnia dystalna i żująca: wypełnienie z materiału kompozytowego, wykonane techniką warstwową bezpośrednią po wytrawieniu kwasem.

Materiał odtwórczy

 • Pierwsza warstwa typu bulk: x-tra base, kolor A2 (VOCO).
 • Efekt kameleona uzyskano za pomocą materiału GrandioSO w jednym kolorze A3 (VOCO), zastosowanego na powierzchni zwarciowej. 

System łączący

 • Ząb 15, powierzchnia dystalna i żująca: preparat piątej generacji (Kerr Optibond Solo Plus), zastosowany po wytrawieniu kwasem. 

 

Pacjent D.B., lat 34, zgłosił się do gabinetu w celu przeprowadzenia szczegółowego badania przeglądowego. Nie zgłaszał żadnych dolegliwości ze strony zębów. W badaniu stwierdzono klinicznie prawidłowe wszystkie wypełnienia i uzupełnienia, z wyjątkiem korony z porcelany napalanej na metal na zębie 46, o nieszczelnym pobrzeżu, masowym przecieku bakterii oraz miejscach gromadzenia się płytki zarówno w okolicy mezjalno-policzkowej, jak i dystalno-policzkowej. Badanie radiologiczne potwierdziło niezadowalające pobrzeże korony. Dodatkowo stwierdzono, że w kwadrantach 1. i 4. było wiele wypełnień o zaskakująco grubej warstwie i niskiej przezierności. W tego typu przypadkach diagnostyka różnicowa obejmuje możliwość obecności linera o znacznym stopniu przezierności, grubej warstwy systemu łączącego albo próchnicy wtórnej. Ząb 15 wykazywał dodatkowo w okolicy dystalno-zwarciowej przebarwione pobrzeże wypełnienia, dlatego zdecydowano się przeprowadzić w nim leczenie odtwórcze i zarazem eksploracyjne, od którego uzależniona był decyzja, czy pozostałe podejrzane zęby należy objąć leczeniem, czy też obserwować. 

Wywiad lekarski

 • Choroby: łagodna astma.
 • Leki: Ventolin prn (stosowany około jeden raz w tygodniu).
 • Alergie: brak rozpoznanych alergii na leki.

Plan leczenia przedniego sekstantu żuchwy

 • Pełne badanie fizykalne (tkanek twardych i miękkich): zewnątrzustne i wewnątrzustne.
 • Indywidualna pełna diagnostyka radiologiczna jamy ustnej: 4 zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe, 8 zdjęć zębowych, 1 zdjęcie pantomograficzne.
 • Świadoma zgoda.
 • Preparacja ubytku na powierzchni dystalnej i zwarciowej zęba 15 przeprowadzona po izolacji za pomocą koferdamu (technika split-dam).
 • System formówek częściowych Triodent V3 (żółty pierścień dla zębów przedtrzonowych, formówka SuperCurve nieklejąca się w rozmiarze 5,5 mm, różowy klin Wave Wedge) do użycia w celu separacji, izolacji i formowania powierzchni interproksymalnej.
 • 2-procentowa chlorheksydyna (CHX-Plus, Vista Dental Products), namaczanie przez 1 minutę.
 • Wytrawienie, aplikacja systemu łączącego i materiału typu bulk fill (grubość 4 mm) w okolicy aproksymalnej oraz na ścianę domiazgową (x-tra base A2), uformowanie ściany w okolicy pobrzeża i grzbietu wyrostka (GrandioSO A3), usunięcie formówki w celu potwierdzenia ścisłego kontaktu przed odbudową warstwy szkliwnej (GrandioSO A3).
 • Efekt kameleona na powierzchni zwarciowej uzyskany przy użyciu jednego odcienia materiału o dobrych właściwościach biomimetycznych.

Opis leczenia wraz z uzasadnieniem wyboru materiału odtwórczego

Pacjent zgłosił się na wizytę w celu przeprowadzenia szczegółowego badania przeglądowego. Po stwierdzeniu podejrzanych zmian w kwadrancie 1. i 4. poinformowano pacjenta, jakie mogą być potencjalne scenariusze. Obszary zwiększonej przezierności poniżej istniejących wypełnień kompozytowych należy poddać diagnostyce różnicowej, uwzględniając: grubą warstwę podkładu szkło-jonomerowego modyfikowanego żywicą, grubą warstwę systemu łączącego, pozostawione tkanki próchnicowe oraz próchnicę wtórną. Podjęto decyzję o eksploracyjnej odbudowie zęba 15 na powierzchni dystalnej i zwarciowej, mając na uwadze identyfikację problematycznego materiału. 

Ząb 15 znieczulono przy użyciu jednej karpuli 4-procentpwej artykainy z epinefryną w stężeniu 1: 100 000. Założono klamrę na ząb 17, po czym zamocowano koferdam (guma do koferdamu niezawierająca lateksu Roeko, Coltene-Whaledent). Ząb 15 opracowano na powierzchni dystalnej i zwarciowej w tradycyjny sposób przy użyciu wiertła diamentowego na kątnicy szybko-
obrotowej. Zastosowano wykrywacz próchnicy (Sable Seek, Ultradent), jednak z zaskoczeniem stwierdzono zabarwienie jedynie w części centralnej powierzchni zwarciowej, nie zaś w okolicy pobrzeża, jak sugerowało zdjęcie radiologiczne. Po usunięciu próchnicy jedynie w obszarze centralnym zastosowano ponownie wykrywacz próchnicy, potwierdzając czystą, nienaruszoną, choć przebarwioną zębinę poniżej. 

Założono niebieską, nieklejącą się formówkę częściową SuperCurve, a następnie żółty pierścień V3 (rozmiar dla zębów przedtrzonowych, Triodent NZ) oraz klin, obejmując przewężenie brodawki międzyzębowej. Ząb pokryto na 1 minutę 2-procentowym roztworem chlorheksydyny (CHX-Plus, Vista Dental Products), po czym przeprowadzono wytrawianie oraz zaaplikowano i spolimeryzowano system łączący (Optibond Solo Plus, Kerr). Jako pierwszą założono 4-milimetrową warstwę materiału typu bulk fill (x-tra base, VOCO) w odcieniu A2. Materiał ten jest łatwy w aplikacji z...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy