Dołącz do czytelników
Brak wyników

Autoklaw w gabinecie medycznym

artykuły | 18 stycznia 2018 | NR 30
0 584

Sterylizacja narzędzi medycznych to temat budzący wciąż żywe dyskusje zarówno wśród lekarzy, jak i stomatologów czy też kosmetologów. Począwszy od właściwego doboru autoklawu, poprzez jego prawidłową eksploatację, a skończywszy na kontroli właściwości przeprowadzanych cykli przez sanepid, każdy ma swoje własne zdanie i doświadczenia. Aby to sobie uzmysłowić, wystarczy wejść na pierwsze z brzegu forum poświęcone tej tematyce. Setki pytań i tysiące odpowiedzi nie wnoszą istotnych wiadomości, a wyłącznie pogłębiają niewiedzę związaną z wprowadzanymi od kilku lat zmianami.

Jak zatem dokonać właściwego wyboru przy kupowaniu nowego autoklawu? Na co zwrócić uwagę? 

POLECAMY

Przede wszystkim na nasze potrzeby. Innego bowiem autoklawu potrzebuje osoba sterylizująca małe wsady, a innego duże. Nawet największa średnica komory nie spełni oczekiwań lekarza, który musi wysterylizować długie narzędzia, podobnie jak duży i wydajny sterylizator nie znajdzie zastosowania w gabinecie, w którym zabraknie miejsca na jego ustawienie. Z tego też
powodu producenci autoklawów oferują swoim klientom różne modele, zamiast stosować jeden uniwersalny. Najszerszą ofertę od lat posiada niemiecka firma Tinget, na którą składają się zarówno autoklawy małe, jak i średnie, duże czy wydłużone. 

Atutem tych pierwszych jest bez wątpienia cena zakupu, niewielkie rozmiary umożliwiające ustawienie autoklawu praktycznie w każdym miejscu, jak i uproszczone procedury dopuszczenia urządzenia do użytku (nie trzeba ich rejestrować w Urzędzie Dozoru Technicznego). Podstawowy model Tinget STE-8 l znany na polskim rynku od niemal 10 lat, zostaje uzupełniony w 2016 r. przez model prestiżowej serii Live. Wyposażony w złącze USB i drukarkę termiczną sterylizator będzie występować w dwóch konfiguracjach: tradycyjnej – z wbudowanym zbiornikiem na wodę destylowaną i w rozbudowanej – z zewnętrznym filtrem odwróconej osmozy. Wprowadzenie nowego modelu do oferty firmy Tinget ma na celu uzupełnienie serii Live o kompaktowy autoklaw nadający się do małych gabinetów medycznych. Kolejną nowością zapowiadaną na rok 2016 przez firmę Tinget jest wycofanie ze sprzedaży modelu 16-litrowego i zastąpienie go modelem 18-litrowym. Decyzja ta powinna zainteresować osoby szukające średniej wielkości autoklawu. Wraz z powiększeniem komory sterylizacyjnej nowy model otrzyma także w standardzie wbudowaną drukarkę termiczną i złącze USB umożliwiające archiwizację przeprowadzanych cykli sterylizacyjnych. 

Dla osób poszukujących dużych autoklawów w ofercie firmy Tinget wciąż pozostaną modele: 23-litrowy serii STE, 22-litrowy prestiżowej serii Live oraz najdłuższy autoklaw na rynku o pojemności komory aż 29 litrów, który umożliwia sterylizację narzędzi o długości dochodzącej do 55 cm.

Jak więc widać na podstawie oferty tylko jednego producenta, wybór autoklawów jest ogromny. A przecież na rynku oprócz marki Tinget znajdują się także produkty innych producentów. Jak więc wśród nich wybrać ten jeden? Najprościej metodą eliminacji. Znając potrzeby naszej sterylizatorni, możemy wyeliminować już na pierwszym etapie autoklawy małe, średnie bądź duże i skoncentrować się wyłącznie na spełniających nasze kryteria dotyczące pojemności komory sterylizacyjnej. 

Drugim etapem przeważnie jest cena. Tu jednak należy pamiętać, że cena zakupu to nie jedyny koszt związany z eksploatacją naszego autoklawu. Warto zawczasu pomyśleć także o kosztach serwisowania konkretnego urządzenia. Porównajmy zatem ceny poszczególnych materiałów i usług, bowiem potrafią się one od siebie różnić nawet o kilkaset procent. Przy okazji upewnimy się, czy interesujący nas autoklaw będziemy w stanie serwisować w Polsce i na jakich zasadach. Wskazane jest bowiem, by sprzedawca sterylizatora mógł nam zaoferować usługę serwisową w naszym gabinecie bądź też autoklaw zastępczy na czas naprawy uszkodzonego. Dla wielu bowiem gabinetów już jeden dzień bez sterylizatora to poważne utrudnienie w pracy. 

Weryfikując sprzedawcę, zapytajmy także o szkolenie z obsługi sprzedawanego autoklawu. Profesjonalne sklepy zawsze oferują taką usługę, dzięki czemu ryzyko związane z nieprawidłową eksploatacją urządzenia spada niemal do zera. Dzięki szkoleniu dowiemy się także, jak prawidłowo przygotowywać wsady, jak je sterylizować oraz przechowywać i archiwizować. W ich trakcie mamy też okazję do zadawania pytań, których odpowiedzi bez skutku poszukujemy na forach internetowych, jak choćby to związane z rejestracją autoklawu w sanepidzie. Warto więc z tego skorzystać, bowiem w wielu przypadkach to jedyna okazja do pogłębienia i zweryfikowania swoich wiadomości. 

Zaaferowani zakupem nowego sterylizatora i związanych z tym procedur zapominamy, iż aby nasz autoklaw mógł rozpocząć pracę, potrzebujemy jeszcze kilku drobiazgów, bez których sterylizatornia nie może się obejść. Aby w ferworze zakupów o nich nie zapomnieć, możemy je zawczasu pogrupować na kilka kategorii.

Pierwszą z nich są testy biologiczne i chemiczne, za pomocą których będziemy sprawdzać prawidłowość przeprowadzanych w autoklawie cykli. Standardowy zestaw to Sporal A, wieloparametrowe testy paskowe i test Bowie&Dick lub Helix.
Ich posiadanie i archiwizowanie to podstawowy obowiązek każdej sterylizatorni, o czym niestety wiele osób zapomina, narażając się niepotrzebnie na nieprzyjemności podczas kontroli sanepidu. 

Drugą grupą produktów wspomagających pracę autoklawu są wszelkiego rodzaju preparaty służące do mycia i dezynfekcji, zarówno narzędzi jak...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy