Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z codziennej praktyki

18 kwietnia 2018

NR 36 (Styczeń 2017)

Stabilne i estetyczne wypełnienia wykonane nowoczesnymi kompozytami
Zastosowanie uniwersalnego materiału nanohybrydowego Polofil® NHT

372

W ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost wymagań w zakresie funkcjonalności, estetyki i wytrzymałości materiałów kompozytowych. Obecnie na rynku jest dostępny wachlarz materiałów w dużym stopniu spełniających te wymagania. W wyniku tego dentyści są rozpieszczani dużym wyborem. Niemniej jednak materiał powinien być odpowiedni zarówno do zębów przednich, jak i bocznych. Musi również być wytrzymały, co oznacza, że powinien być zalecany do rozległych wypełnień w odcinkach dużych obciążeń zgryzowych. Na koniec czynnik ekonomiczny również odgrywa rolę w wyborze materiału. Materiał taki powinien więc oszczędzać czas i powinno się nim łatwo pracować.

W tym przypadku klinicznym wybierano uniwersalny materiał nanohybrydowy Polofil® NHT firmy VOCO, który łączy w sobie wypróbowaną i przetestowaną technologię kompozytową z nowoczesną nanotechnologią, zapewniając korzyści wynikające z obu, zarówno jeśli chodzi o właściwości materiału, jak i sposób postępowania. Dzięki równomiernie rozłożonym w macierzy nanocząsteczkom Polofil® NHT ma dużą zawartość wypełniacza (wagowo ponad 83%), dzięki czemu uzyskano niski skurcz polimeryzacyjny na poziomie poniżej 1,8% objętości. Jednocześnie materiał ma dużą odporność na zginanie wynoszącą powyżej 140 MPa, moduł elastyczności > 15 000 Mpa (wartość podobna do modułu elastyczności zębiny) i niską ścieralność < 20 µm (mierzoną z zastosowaniem metody ACTA). Powyższe powoduje, że Polofil® NHT idealnie nadaje się do wypełnień w odcinku bocznym. Polofil® NHT jest materiałem, który można stosować również w przypadku pacjentów z bruksizmem. Daje on również długotrwały efekt, który jest szczególnie ważny ze względu na ciągle rosnącą liczbę ubytków. Polofil® NHT również idealnie można wykorzystać do wypełnień w zębach przednich ze względu na dużą przezierność i efekt kameleona, które umożliwiają uzyskanie bardzo estetycznych rezultatów z wykorzystaniem tylko jednego koloru odpowiadającemu naturalnemu zębowi. 

POLECAMY

Polofil® NHT to również niesamowicie łatwa praca. Materiał nie klei się do instrumentów podczas nakładania warstw i modelowania, dzięki czemu unika się „podartego wyglądu” wypełnienia. Kolejne warstwy mogą być szybko i łatwo nakładane do ubytku i naświetlane zgodnie z zaleceniami producenta. Materiał jest dostępny w 6 odcieniach (A1, A2, A3, A3.5, B2 i OA2), co jest odpowiednie do wachlarza wypełnień zazwyczaj wykonywanych w gabinetach i jednocześnie umożliwia uzyskanie naturalnie wyglądających wypełnień. Kolornik wykonany ze spolimeryzowanego materiału Polofil® NHT ułatwia wybór koloru i jego indywidualne dostosowanie.

Wizyty kontrolne potwierdziły stabilność koloru materiału Polofil® NHT we wszystkich przypadkach.

Opis przypadku

Pacjenta zgłosiła się z niepełnowartościowym wypełnieniem zęba 36. Po podaniu znieczulenia miejscowego opracowano ubytek, wypłukano go i osu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy