Dołącz do czytelników
Brak wyników

Minimalnie inwazyjne licówki z materiału odtwórczego na bazie ceramiki

artykuły | 16 kwietnia 2018 | NR 34
240

Estetyka odgrywa istotną rolę we współczesnej stomatologii. Coraz więcej pacjentów oczekuje idealnego uśmiechu, dlatego lekarze dentyści coraz częściej spotykają się z prośbą o wykonanie bardzo estetycznych wypełnień oraz poprawę naturalnego stanu.

Zmiana kształtu zębów to bezpieczny zabieg o przewidywalnych efektach, który można przeprowadzać w sposób rutynowy w celu stworzenia bardziej estetycznego i harmonijnego uśmiechu. Wymaga jednak odpowiedniej diagnostyki oraz planowania leczenia, uwzględniającego zarówno aspekty estetyczne, jak i czynnościowe. Kluczowe znaczenie ma także stosowanie technik minimalnie inwazyjnych w celu zachowania tkanek zębów oraz sąsiednich struktur, a także używanie materiałów stomatologicznych wykazujących największą możliwą stabilność i biokompatybilność. Jedną z możliwości leczenia są wypełnienia w postaci wykonanych metodą pośrednią kompozytowych licówek.

Przypadek kliniczny

20-letni pacjent chciał poprawić estetykę swojego uśmiechu (zdj. 1). Badanie kliniczne wykazało obecność diastemy pomiędzy siekaczami przyśrodkowymi szczęki (zdj. 2). Pacjent chciał uzyskać szybki efekt, bez konieczności leczenia ortodontycznego. Po przeanalizowaniu zdjęcia twarzy pacjenta stwierdzono, że linia biegnąca wzdłuż brzegów siecznych i szczytów guzków kłów w odcinku zębów przednich szczęki nie tworzyła regularnej krzywizny. Dlatego dla uzyskania atrakcyjnego uśmiechu konieczne było dostosowanie kształtu wszystkich czterech siekaczy szczęki w taki sposób, aby uzyskać pozytywny przebieg linii uśmiechu (zdj. 3). Podczas ruchów bocznych nie było kontaktu pomiędzy zębami przednimi żuchwy a siekaczami szczęki, dzięki czemu możliwe było ich wydłużenie.  

Pacjent był młody, stąd konieczna była technika minimalnie inwazyjna. Z tego powodu zdecydowano się na procedurę, w której nie ma konieczności preparacji zębów. Wybrano technikę pośrednią, w której wykonano uzupełnienia z materiału Admira Fusion (VOCO), zawierającego matrycę ceramiczną zamian konwencjonalnych monomerów na bazie metakrylanów, co czyni go wysoce biokompatybilnym. Wykorzystanie licówek wykonanych techniką pośrednią przez lekarza dentystę jest alternatywą dla gotowych licówek. Samodzielne wykonanie licówek ma także dodatkowe zalety, takie jak niski koszt, możliwość indywidualnego dostosowania kształtu zębów, mniejsza grubość warstwy cementu oraz większa szczelność brzeżna.
Dla szybkiego i prostego wykonania uzupełnień w technice pośredniej przydatne jest zastosowanie techniki mock-up, do której w tym przypadku wykorzystano model z silikonu (VOCO; zdj. 4). Odpowiedni kolor materiału odtwórczego wybrano już podczas pierwszego etapu leczenia. W tym celu nanoszono niewielkie ilości materiału w każdym możliwym odcieniu na powierzchnie przedsionkowe jednego z przeznaczonych do odbudowy zębów, po czym polimeryzowano go.

Po porównaniu kolorów zdecydowano się na odcień A1 (zdj. 5). 

Materiał odtwórczy nanoszono na model silikonowy przy użyciu metalowej szpatułki w celu wykonania odbudowy typu mock-up, a więc w efekcie także licówek (zdj. 6). Na tym etapie ważne jest przestrzeganie planu leczenia w oparciu o analizę zdjęć. Na tej podstawie celem było wydłużenie siekaczy szczęki. Przeprowadzono polimeryzację światłem, po czym wykończono uzupełnienia i wypolerowano je przy użyciu gumek polerskich (zdj. 7). Następnie wykonano zdjęcie modelu i nałożono je na zdję...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy