Dołącz do czytelników
Brak wyników

To wiedzieć powinniśmy

13 czerwca 2018

NR 43 (Marzec 2018)

Aftozy i inne bolesne uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej

0 3715

Afty przewlekle nawrotowe to najczęściej spotykane bolesne uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej, ale nie jedyne zmiany, które są bardzo bolesne, powodują duży dyskomfort w codziennym przyjmowaniu posiłków, mowie i czynnościach higienicznych. Wszystkie zmiany, których wykwitem podstawowym jest afta, zakwalifikowano do szeroko pojętych aftoz. Ich zagadnienie wciąż nie jest do końca poznane. Przypuszcza się, że aftoza to choroba ogólna, która rozwija się pod różnymi postaciami.

Rodzaje aftoz

Afty Suttona

Afty Suttona to wrzodziejąca odmiana aft nawracających. Występują pojedynczo (wyjątkowo 2–3 jednocześnie) w postaci rozległych i głębokich owrzodzeń błony śluzowej jamy ustnej. Trwają kilka tygodni, są bardzo bolesne i goją się, pozostawiając bliznę. Towarzyszy im odczyn ze strony węzłów chłonnych (są powiększone i bolesne). Należy je różnicować z owrzodzeniem odleżynowym, które ustępuje po usunięciu czynnika drażniącego.

POLECAMY

Zespół Behçeta 

Zespół Behçeta to rzadko występujące schorzenie, które charakteryzuje się objawami ze strony oczu (zapalenie tęczówki), jamy ustnej i narządów płciowych (w postaci aft nawracających). Częściej dotyczy mężczyzn w średnim wieku. W całej jamie ustnej, na zaczerwienionym podłożu, szybko wysiewają się liczne, małe afty, które utrzymują się zazwyczaj kilka dni. Mogą ule...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy