Dołącz do czytelników
Brak wyników

Adhezyjna odbudowa ceramiczna siekaczy centralnych i bocznych szczęki

artykuły | 16 kwietnia 2018 | NR 34
284

Często zdarza się, że nowy, lepszy kształt i kolor zębów początkowo jest odbierany przez pacjenta i jego otoczenie jako szokująca zmiana i oceniany jako gorsza wersja poprzedniego kształtu i koloru zębów.

Pacjentka, lat 39, zgłosiła się do gabinetu w celu poprawienia estetyki uśmiechu. Problem typowy, ale pacjentka zdecydowanie bardziej wymagająca niż przeciętny pacjent w gabinecie.

Z wywiadu: brak jakichkolwiek dolegliwości ze strony górnych siekaczy, pacjentka zgłaszała jednak krwawienie i niewielkie dolegliwości bólowe dziąsła nad zębem 11.

W badaniu klinicznym: siekacze boczne i przyśrodkowe szczęki z nieszczelnymi, przebarwionym wypełnieniami kompozytowymi, ząb 11 pokryty kompozytem na powierzchni wargowej, ze znacznym przekonturowaniem wypełnienia przy brzegu dziąsłowym. Przewlekły stan zapalny dziąsła brzeżnego po stronie wargowej zęba 11, z niewielkim wysiękiem surowiczo-krwistym, bez wysięku ropnego. Higiena jamy ustnej bardzo dobra.

Na zdjęciu pantomograficznym (RTG) brak widocznych zmian okołowierzchołkowych w rejonie górnych siekaczy (zdj. 1–6).

Ze względu na duży stopień utraty twardych tkanek zębów korekta estetyczna licówkami z porcelany napalanej była w tym przypadku co najmniej bardzo ryzykowana, a wręcz niemożliwa. Z kolei oszlifowanie zębów pod korony pełnoceramiczne wydawało się rozwiązaniem zbyt drastycznym, tym bardziej że pacjentka życzyła sobie leczenia estetycznego, ale jak najmniej inwazyjnego. W związku z tym jako leczenie z wyboru zaproponowano uzupełnienie brakujących tkanek zębów techniką adhezyjnej odbudowy ceramicznej (ang. bonded porcelain restoration – BPR). 

Zaletą tego typu odbudowy protetycznej jest stosunkowo oszczędna preparacja zębów, a także lepsza tolerancja uzupełnienia ze strony przyzębia brzeżnego ze względu na to, że duża część uzupełnienia nie znajduje się bezpośrednio w obszarze przydziąsłowym. 

Pierwszym etapem leczenia było ustalenie z pacjentką, jakiego kształtu zębów oczekuje oraz dobranie koloru porcelany. Pacjentka nie zgodziła się na wcześniejsze przygotowanie uzupełnień próbnych wax-up i mock-up ze względu na dodatkowe koszty i czas, z jakimi wiąże się taka procedura (zdj. 7).

Przed usunięciem starych wypełnień kompozytowych i oszlifowaniem zębów pobrano wycisk szczęki, niezbędny do późniejszego przygotowania licówek tymczasowych.

Wszystkie zabiegi były wykonywane w powiększeniu, pod kontrolą mikroskopu operacyjnego i w znieczuleniu miejscowym (Ubistesin 4%).

Po oszlifowaniu zębów upewniono się, pod kontrolą mikroskopu, że w żadnym miejscu na dnie ubytków nie zostały uszkodzone rogi miazgi.

Po usunięciu starych wypełnień udało się wykonać preparację zębów bez podcieni, nie było więc potrzebne dodatkowe korygowanie kształtu oszlifowanych powierzchni za pomocą nowych wypełnień kompozytowych. Dzięki temu przy późniejszym cementowaniu uzupełnień ceramicznych siła i jakość adhezji były jednakowo trwałe na całej powierzchni (zdj. 8, 9).

Po preparacji zrobiono wycisk szczęki polieterową masą wyciskową Impregum Penta Soft (3M ESPE) oraz wycisk zębów przeciwstawnych i rejestrację zgryzu. Oszlifowane zęby zaopatrzono licówkami tymczasowymi z materiału Protemp (3M ESPE) (zdj. 10, 11).

Ze względu na duży stopień zniszczenia zębów zdecydowano się na wykonanie uzupełnień ceramicznych na podbudowie z tlenku cyrkonu. Gwarantowało to większą trwałość uzupełnienia niż porcelana typu press, a ponieważ pacjentka miała stosunkowo małą przezierność tkanek twardych pozostałych zębów, nie było obaw co do uzyskania dobrego efektu kosmetycznego uzupełnienia (zdj. 12, 13).

Na kolejnej wizycie poproszono pacjentkę o zaakceptowanie kształtu uzupełnień ceramicznych na modelu (zdj. 14–18). 
Dopiero po zaakceptowaniu przez nią pracy zdjęto licówki tymczasowe i po dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu zębów skontrolowano już w ustach pacjentki kolo...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż konto Zaloguj się

Przypisy