Dołącz do czytelników
Brak wyników

Systematyczna adhezyjna odbudowa zrębu zęba

artykuły | 9 września 2013 | NR 16
0 193

Już w roku 1995 Ray i Trope na podstawie przeprowadzonego badania potwierdzili znaczenie dobrej odbudowy po leczeniu endodontycznym dla skutecznego zachowania zębów, które były poddane leczeniu kanałowemu. Obecnie, w czasach stomatologii adhezyjnej, przywiązuje się znaczną wagę do zapobiegania „przeciekowi” i związanemu z tym ryzyku reinfekcji systemu kanałów korzeniowych. Adhezyjna odbudowa zrębu po leczeniu endodontycznym z jednoczesnym osadzeniem wkładu z włókien szklanych spełnia oba te nieodzowne wymogi uzyskania pewnego długoterminowego rokowania w przypadku bardzo zniszczonych zębów. Rebilda Post System firmy VOCO oferuje przyjazne użytkownikowi rozwiązanie w postaci optymalnie zharmonizowanego zestawu zawierającego wszystkie niezbędne elementy.
 

Współczesne leczenie z użyciem wkładów korzeniowych

Obecnie istnieje zgoda co do tego, że wkłady korzeniowe stosuje się dla utrzymania odbudowy korony, a w efekcie dla zapewnienia dostatecznej retencji. Stopień utraty tkanek twardych korony zęba i oczekiwane obciążenia działające na ząb determinują metodę postępowania po leczeniu endodontycznym w poszczególnych przypadkach. Jeśli destrukcja tkanek jest niewielka lub umiarkowana, zwykle wskazane jest leczenie z użyciem plastycznego materiału kompozytowego bez odbudowy opartej na wkładzie korzeniowym. Jeśli doszło do znacznej utraty tkanek korony klinicznej, należy zastosować system do wykonywania wkładów korzeniowych dla zapewnienia niezawodnej retencji. Następnie w kierunku wierzchołkowym od preparacji opracowuje się brzeg zębiny na szerokość nie mniejszą niż 2 mm w celu uzyskania tzw. efektu obręczy, zwiększającego odporność na złamanie [4 + 5]. Wkłady korzeniowe osadzane adhezyjnie pozwalają na postępowanie minimalnie inwazyjne i zachowanie tkanek twardych zęba. Ponadto obszary retencyjne w okolicy odbudowy zrębu mogą także być wykorzystane jako dodatkowe powierzchnie retencyjne. 

POLECAMY

W przeciwieństwie do wkładów z metalu, tlenku cyrkonu i wkładów węglowych, wkłady korzeniowe wykonane z kompozytu wzmacnianego włóknem szklanym wykazują podobne właściwości biomechaniczne do zębiny. Dzięki elastyczności zbliżonej do zębiny powstające siły mogą być przenoszone na otaczające tkanki zęba bez powstawania punktowych naprężeń szczytowych w obrębie korzenia, co ma miejsce w przypadku wymienionych powyżej alternatywnych rozwiązań. Fizjologiczny rozkład obciążeń w kierunku wierzchołkowym i koronowym adhezyjnej odbudowy złożonej z włókna szklanego, kompozytu do odbudowy zrębu i zachowanych tkanek zęba redukuje ryzyko złamania.

System wkładów korzeniowych Rebilda Post System

Zestaw Rebilda Post System stanowi pełny wkład do szuflady w gabinecie stomatologicznym (zdj. 1). Zawiera wszystkie składniki niezbędne dla wykonania stabilnej odbudowy korony, z użyciem wkładu korzeniowego lub bez niego, w maksymalnie pięciu etapach: podwójnie wiążący materiał Rebilda DC – kompozyt stosowany do cementowania i odbudowy, Futurabond DC – podwójnie wiążący, samotrawiący system łączący, kompozytowe wkłady korzeniowe wzmocnione włóknem szklanym Rebilda Post z precyzyjnie dopasowanymi wiertłami pilotowymi i przeznaczonymi do preparacji kanału korzeniowego oraz Ceramic Bond – silan sprzęgający, który wzmacnia połączenie pomiędzy materiałem Rebilda DC i wkładem Rebilda Post. Firma VOCO uzupełniła dotychczasowy zakres rozmiarów wkładów o średnicach 1,2 mm, 1,5 mm i 2,0 mm o nowy rozmiar 1,00 mm. W efekcie dostępny asortyment odpowiada teraz doskonale możliwości bezpiecznego leczenia kanałów korzeniowych o wszelkich wymiarach anatomicznych przy minimalnej utracie tkanek.

Zdj. 1. Zestaw Rebilda Post System (VOCO) w postaci wygodnego wkładu do szuflady

 

Zdj. 2. Zdjęcie wykonane przed usunięciem zęba 44 z koroną teleskopową

 

Zdj. 3. Początkowa sytuacja kliniczna po usunięciu zęba 44 z koroną teleskopową i poszerzeniu częściowego uzupełnienia protetycznego

 

Przypadek kliniczny

Pacjent to 75-letni mężczyzna. Usunięto ząb 44 z koroną teleskopową (zdj. 2) i tymczasowo zastosowano doginaną klamrę na ząb 43 (zdj. 3). Po uzyskaniu odpowiedniego wygojenia rany należało zaopatrzyć ostatni ząb 43 w koronę teleskopową i odpowiednio rozbudować uzupełnienie po prawej stronie. Ząb 43 miał rozległe wypełnienia na wszystkich powierzchniach. Obciążenie go jako ostatniego zęba filarowego nie było bez znaczenia. Dlatego zaopatrzono go we wkład z włókna szklanego w celu zamocowania adhezyjnej odbudowy. Po założeniu koferdamu, usunięciu wypełnień i kontroli preparatem Caries Marker (VOCO) stało się jasne, że pozostałe zdrowe tkanki zęba wymagają adhezyjnej odbudowy przed leczeniem protetycznym (zdj. 4).

Zdj. 4. Zachowane zdrowe tkanki zęba 43 przed odbudową adhezyjną

 

Ząb 43 był leczony kanałowo w roku 2001, od tego czasu regularnie wykonywano kontrolne zdjęcia radiologiczne. Przez cały ten okres ząb nie powodował żadnych dolegliwości. Po usunięciu materiału wypełniającego kanał korzeniowy za pomocą wiertła Gates-Glidden w celu uzyskania planowanej głębokości przeprowadzono precyzyjną preparację za pomocą wiertła należącego do systemu, odpowiadającego wybranej wielkości wkładu (zdj. 5). W celu dokonania pomiarów wykonano zdjęcie radiologiczne z wiertłem Rebilda Post o średnicy 2 mm (zdj. 6). Na zdjęciu widoczne jest prawidłowe dopasowanie z zachowaniem części wierzchołkowej wypełnienia kanału na długości ok. 5 mm. Optymalny przebieg preparacji można zapewnić, oczyszczając w międzyczasie kanał i wiertło w celu wypłukania pozostałości zębiny.

Zdj. 5. Preparacja kanału korzeniowego pod wkład za pomocą wierteł z zestawu Rebilda Post System

 

Zdj. 6. Zdjęcie radiologiczne wykonane w celu pomiaru z wiertłem Rebilda Post (średnica 2 mm)

 

Przed przymiarką oczyszcza się wkład Rebilda Post za pomocą alkoholu. Podczas kontroli położenia w jamie ustnej wkład korzeniowy precyzyjnie pasował do kanału i nie klinował się (zdj. 7). Wkład przycina się na pożądaną długość poza jamą ustną za pomocą drobnoziarnistego wiertła diamentowego (nie należy stosować kleszczy ani nożyczek ze względu na ryzyko odpryskiwania). Wkład z włókna szklanego ponownie oczyszcza się alkoholem, osusza i silanizuje przez 60 sekund preparatem Ceramic Bond dołączonym do zestawu (zdj. 8). Następnie ponownie osusza się powietrzem bez oleju. Przed zacementowaniem adhezyjnym płucze się kanał korzeniowy wodą i osusza sączkami papierowymi.

Zdj. 7. Kontrola położenia wkładu z włókien szklanych Rebilda Post

 

Zdj. 8. Silanizacja preparatem Ceramic Bond (VOCO) przez...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Forum Stomatologii Praktycznej
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy