Szanowni Czytelnicy!
Przedstawiamy dwudziesty ósmy numer Forum Stomatologii Praktycznej, dwumiesięcznika dedykowanego lekarzom stomatologii. We wrześniowym wydaniu odpowiemy m.in. na następujące pytania:
Wykorzystanie kamery wewnątrzustnej w pracy stomatologa przynosi szereg korzyści. Należą do nich m.in. zwiększenie szczegółowości badania, zmniejszenie kosztów eksploatacji sprzętu i oszczędność czasu lekarza i pacjenta. Z drugiej strony, szczególny nacisk należy położyć na bezpieczne przygotowanie i dezynfekcję kamery. Co miesiąc kontrolować należy m.in. wtyki kabli i panel sterowania. Więcej szczegółowych informacji w swoim artykule podaje Krystyna Brońska.
Materiały kompozytowe ewoluują w bardzo szybkim tempie, co jest zasługą rozwoju chemii polimerów. Przykładem systemu kompozytowego jest Signum, który wg autora artykułu zasługuje na rozwinięcie nazwy do Signum Temporis, jako że stanowi znaczący krok w doskonaleniu systemów kompozytowych. Swoją wyjątkowość zawdzięcza zastosowaniu w składzie wielofunkcyjnych monomerów w połączeniu z dostosowaną metodą polimeryzacji. Czy system kompozytowy Signum rzeczywiście zasługuje na miano Signum Temporis? Odpowiedź znajdziecie w artykule dr n. med. Marcina Aluchny.
Laseroterapia w stomatologii znajduje zastosowanie w eliminacji bakterii z kanałów korzeniowych. Lasery stomatologiczne różnią się między sobą długością fali generowanego światła. Przykładowo laser diodowy tworzy wiązkę o długości 908 nm, natomiast Er-YAG – 2940 nm. Pierwszy z nich wykorzystywany jest w chirurgii tkanek miękkich, natomiast drugi w stomatologii zachowawczej. Laseroterapia w stomatologii omówiona została w artykule dr n. med. Macieja Mikołajczyka.
Lupa stomatologiczna, mikroskop i kamera wewnątrzustna to przykłady urządzeń niezbędnych do prawidłowej diagnozy i leczenia. Ponadto obrazowanie stanu pacjenta (nadaje się do tego np. mikroskop stomatologiczny) podnosi wiarygodność lekarza w jego oczach. Dobierając odpowiedni sprzęt trzeba mieć na uwadze kilka aspektów. Jeśli mowa o lupie stomatologicznej, warto zwrócić uwagę na charakter wykonywanej pracy oraz pozycję, w jakiej najczęściej przeprowadzane są zabiegi. Jakie zastosowanie w praktyce gabinetu ma lupa stomatologiczna oraz mikroskop? Odpowiedzi udziela dr n. med. mgr inż. Marek Pużyński.
Sedacja w stomatologii ma znaczenie z dwóch powodów: po pierwsze, część pacjentów unika wizyty w gabinecie ze względu na odczuwany strach, po drugie, znacząco podnosi ona jakość leczenia. W wielu krajach Europy częściowo zastępuje ona znieczulenie ogólne. Lekami najczęściej wykorzystywanymi są benzodiazepiny. Więcej na temat sedacji w stomatologii dowiecie się z artykułu dr n. med. Jacka Smereki.
Bulk-fill to materiał o zredukowanym skurczu polimeryzacji i zwiększonej ilości wypełniacza. Jak wykorzystać nanohybrydowy ORMOCER w technice bulk-fill? Na pytanie odpowiada prof. dr Jürgen Manhart.
Próchnica zębów u dzieci wymaga zastosowania odpowiedniej profilaktyki. Stosuje się także m.in. techniki takie jak uszczelniacze bruzd i szczelin i całkowite opracowanie ubytku. Więcej na ten temat pisze dr n. med. Michał Sobczak.
Zapraszamy do lektury!